kontakty tymczasowo aresztowanego z adwokatem

Kontakty tymczasowo aresztowanego z adwokatem (obrońcą)

Czy można kontaktować się z tymczasowo aresztowanym?

Tymczasowe aresztowanie polega na umieszczeniu podejrzanego lub oskarżonego z odpowiednim zakładzie karnym. Ponieważ jednym z głównych celów stosowania tymczasowego aresztowania jest uniemożliwienie podejrzanemu bezprawnego wpływu na tok postępowania (fałszowanie dowodów, nakłanianie do składania fałszywych zeznań) kontakty z osobami tymczasowo aresztowanymi są bardzo ograniczane.

Zgoda na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną

W celu widzenia się z tymczasowo aresztowanym należy każdorazowo uzyskać zgodę na widzenie (w formie odpowiedniego dokumentu) od odpowiedniego organu (najczęściej prokuratora). Jeżeli organ uzna, że widzenie może zagrażać prowadzonemu śledztwu czy dochodzeniu, może odmówić zgody na widzenie. Istotne jest także to, że podczas widzenia z tymczasowo aresztowanym może być obecna osoba trzecia (np. prokurator lub wyznaczony funkcjonariusz policji).

Korespondencja z osobą tymczasowo aresztowaną

Z osobą tymczasowo aresztowaną można także utrzymywać korespondencję (aresztowany może ją przyjmować i wysyłać). Należy jednak wiedzieć o tym, że korespondencja jest cenzurowana, tak aby umożliwić realizację celów tymczasowego aresztowania.

Z jakich ułatwień korzysta adwokat – obrońca tymczasowo aresztowanego?

Adwokat (obrońca) jest w uprzywilejowanej pozycji, w stosunku do innych osób chcących kontaktować się z tymczasowo aresztowanym.

Po pierwsze organ wydający zgodę na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną, nie może jej odmówić adwokatowi, który został ustanowiony jako obrońca w sprawie.

Po drugie po upływie 14 dni stosowania tymczasowego aresztowania nikt nie może być obecny podczas widzenia adwokata (obrońcy) z tymczasowo aresztowanym. Obecność osoby trzeciej podczas widzenia jest możliwa tylko w ciągu pierwszych 14 dni. Zatem najważniejsze kwestie związane z planowaną linią obrony omawiane są z reguły dopiero od 15 dnia tymczasowego aresztowania.

Podobnie jak w przypadku widzeń, kontrola korespondencji pomiędzy aresztowanym a obrońcą może być utrzymywana jedynie przez okres pierwszych 14 dni. Korespondencja przekazywana i otrzymywana przez tymczasowo aresztowanego po upływie tego okresu nie podlega cenzurze. Na kopercie umieszcza się adnotację „bez cenzury”.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz