jazda w stanie pod wpływem środka odurzającego

Art. 178a k.k. – Jazda w stanie pod wpływem środka odurzającego

O tym, że nie wolno jeździć po alkoholu słyszał chyba każdy, nie jest to żadne novum. Dla wielu jest to jedyne ograniczenie w kierowaniu samochodem. Nie do końca tak jest.. Ustawodawca reagując na zmiany w społeczeństwie, w tym zmiany dotyczące spożywanych używek, zabronił pod groźbą kary sięgającej 2 lat pozbawienia wolności jazdy samochodem pod wpływem środka odurzającego.

W kwestii określenia kiedy kierujący pojazdem w ruchu lądowym popełnia przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości nie ma problemów, już nawet podręczne alkomaty stosowane rutynowo są w stanie to określić. Choć i one obarczone są pewnymi wadami, o których warto wiedzieć a wspomniałem o nich tutaj [ link do art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń – jazda po spożyciu alkoholu]

W przypadku zatrzymania kierowcy względem którego pojawią się podejrzenia o spożycie środka odurzającego, przeprowadzana jest wstępna kontrola, najczęściej przy pomocy testera śliny. Tak powierzchowna forma kontroli wynika z niemal nieograniczonej ilości środków odurzających, ich mieszanin i stężeń. W praktyce nie wiadomo czego szukać, bowiem „tradycyjne” środki odurzające coraz silniej wypierane są przez nowe,  stricte syntetyczne środki.

Jeżeli już ten pierwszy, prosty test wskaże na obecność w organizmie kierowcy środka odurzającego, wówczas kolejny etap badań odbywa się po pobraniu od kierowcy  krwi. Próbka krwi kierowcy będzie przedmiotem badań biegłego toksykologa, którego opinia będzie decydująca dla ustalenia czy kierowca popełnił przestępstwo z art. 178a k.k. poprzez prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym znajdując się pod wpływem środka odurzającego.

Dlaczego ta opinia jest tak ważna ? Ponieważ w niej biegły określi czy kierowca znajdował się pod wpływem środka odurzającego. Podobnie jak w przypadku alkoholu, nie zawsze spożycie (inaczej – nie każda spożyta ilość) skutkować będzie stanem określanym  jako „pod wpływem środka odurzającego”. Mówiąc nieco prościej czasami zażytego środka jest zbyt mało, lub od spożycia upłynęło już zbyt dużo czasu i zatrzymany kierowca nie odczuwa już skutków spożytego narkotyku.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

4 - Ilość komentarzy

  1. Szymon

    Witam zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli pojazdu funkcjonariusz stwierdził że jestem pod wpływem narkotyków. Po przeszukaniu auta znaleziono w nim substancje. Po badaniach technika wynik był nie określony jak środki zakazane,ale było mało przeprowadzono test na ślinę i tu wynik o dziwo był pozytywny test pokazał w ślinie zawartość thc , zgodziłem się na badania krwi. Wypuszczono mnie po paru godzinach. Pytanie moje brzmi ” co dalej „. Proszę o jakieś sugestię z góry dziękuję.

Zostaw komentarz