Art. 226 k.k - Znieważenie funkcjonariusza publicznego - np. policjanta

Art. 226 k.k – Znieważenie funkcjonariusza publicznego – np. policjanta

Praca funkcjonariusza publicznego na przykład policjanta często wiąże się z sytuacjami stresującymi, podczas których zdarzyć się może, że usłyszy skierowane wobec siebie wyzwiska. Czy każda taka sytuacja stanowić będzie czyn zabroniony opisany w art. 226 § 1 k.k.?

Art. 226 w kodeksie karnym

Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

Kto podlega ochronie przepisem art. 226 kk?

Definicję funkcjonariusza publicznego znajdziemy w art. 115 § 13 k.k. zgodnie ze wskazanym przepisem, pod pojęciem tym rozumie się m.in. policjantów, sędziów, prokuratorów.

Dla kwalifikacji znieważenia policjanta – jako czynu z art. 226 § 1 k.k. a więc występku surowej zagrożonego od zwyczajnej zniewagi istotne jest aby miało ono miejsce, podczas i w związku z pełnieniem czynności służbowych.

Kiedy policjant podlega ochronie?

Oznacza to, że w omawianym przestępstwie sprawca znieważa funkcjonariusza publicznego podczas gdy występuje on w tej roli, a także zachowanie sprawcy związane jest z faktem pełnienia czynności służbowych przez funkcjonariusza.

Bardziej obrazowo ujmując nie będzie przestępstwem z art. 226 § 1 k.k. znieważenie funkcjonariusza publicznego w sytuacji, gdy już nie pełni on obowiązków służbowych (np. jest po pracy). Nie będzie przestępstwem również zniewaga dotycząca prywatnej sfery życia funkcjonariusza np. konfliktu sąsiedzkiego. Oczywiście w żadnym z opisanych wyżej wypadków nie można wykluczyć kwalifikowania zachowania sprawcy jako czynu zabronionego z art. 216 k.k. tj. zwykłej zniewagi.

Podkreślenia wymaga, iż dla zakwalifikowania zachowania sprawcy jako przestępstwa z art. 226 § 1 k.k. nie ma znaczenia czy zachowanie sprawcy wywołało u funkcjonariusza poczucie poniżenia lub zastraszenia.Sprawca nie może bronić się twierdząc, że takigo typu wyzwiska policjant – z racji wykonywanego zawodu – słyszy codziennie i nie robią one na nim wrażenia.

Łagodniejsza odpowiedzialność, kiedy to funkcjonariusz sprowokował sprawcę

Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 226 § 2 w zw. z art. 222 § 2 k.k jeżeli zachowanie sprawcy wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie znieważenia funkcjonariusza?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz