kolizja drogowa

Art. 86 kw – kolizja drogowa

Zderzenie dwóch samochodów może mieć rozmaite konsekwencje, może stanowić przestępstwo spowodowania wypadku o czym pisałem w artykule „Kiedy spowodowanie wypadku jest przestępstwem– art. 177 k.k.”. Nie każda stłuczka oznaczać musi spowodowanie przestępstwa, często będziemy mieli do czynienia z kolizją drogową. W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie czym jest kolizja drogowa ?

W dużym uproszczeniu, kolizja to „wypadek bez ofiar”, o ile jednak wypadek jest zdefiniowany przez kodeks karny o tyle o kolizji kodeks karny milczy. Pewna regulacja kolizji znajduje się w art. 86 kodeksu wykroczeń:

„§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”

W powyższym przepisie nie użyto jednak ani określenia „kolizja” ani innego podobnego, dlaczego zatem piszę akurat o nim ? Spowodowanie kolizji ukryte jest pod frazą „ powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

Kolokwialne określenie „wypadek bez ofiar” zapewne niewiele tłumaczy, doprecyzujmy. Jak wspominałem w artykule ”Kolizja czy wypadek?” Jeżeli skutkiem zdarzenia drogowego są obrażenia ciała trwające powyżej dni siedmiu np. złamane żebro wówczas należy rozważyć czy mamy do czynienia z przestępstwem spowodowania wypadku opisanym w art. 177 kodeksu karnego, jeżeli natomiast obrażenia będą łagodniejszego rodzaju lub żadna osoba nie dozna w wyniku zdarzenia drogowego uszczerbku na zdrowiu wówczas zdarzenie drogowe może być kwalifikowane jako wykroczenie z art. 86 k.w.

Wykroczenie kolizji popełni kierowca, który spowoduje ją w wyniku niezachowania należytej ostrożności. W tym miejscu zaznaczę, że należytą ostrożność oceniamy osobno dla każdej sytuacji. Wspólną zasadą jest jednak to, że należyta ostrożność nie ogranicza się jedynie do przestrzegania przepisów ruchu drogowego czy też zachowania

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

6 - Ilość komentarzy

 1. Zleceniodawca - Ubezpieczający

  Kierowca wykonujący na moją rzecz zlecenie w ramach umowy zlecenia uczestniczył w wypadku drogowym, wskutek którego powstała po mojej stronie szkoda. Samochód ubezpieczony był w zakresie OC, jednak ubezpieczyciel zobowiązał się wypłacić odszkodowanie dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania wykroczeniowego w sprawie tego zdarzenia (i jedynie w przypadku, gdy mój zleceniobiorca nie zostanie uznany winnym). Postępowanie przedłuża się, czekam już piąty miesiąc na wypłatę odszkodowania w wys. ponad 30 tys. Czy mogę w jakikolwiek sposób przystąpić do toczącego się postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego albo ew. w jakiś inny sposób usprawnić procedurę wypłaty odszkodowania na moją rzecz?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Łukasz Łukaszewski

   Szanowna Pani,

   Dziękuję za zainteresowanie wpisem i komentarz. Odnosząc się do Pani pytania należy wskazać na właściwe przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 25 § 1 wskazanej ustawy należy traktować Panią jako pokrzywdzonego ponieważ Pani dobro prawne (prawo własności samochodu) zostało bezpośrednio naruszone przez sprawcę wykroczenia. Z powyższego wynika, iż przysługuje Pani prawo do działania jako oskarżyciel posiłkowy obok oskarżyciela publicznego stosownie do art. 26 § 3 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 2. Zleceniodawca - Ubezpieczający

  Dziękuję za tak sprawną odpowiedź. Rozumiem w związku z powyższym, że na gruncie art. 86 kodeksu wykroczeń będę traktowana jako pokrzywdzona w tej sprawie?

 3. Eweee

  Zostalam wrobiona w kolizje sprawa jest skierowana przez policje do sadu,jesli sad mnie uzna za winna to jaka kwota moze mnie ukarac ? Sytuacja wygladala tak ok 2m od znaku stop stalo auto na wlaczonym silniku zadnych oznak postoju nie bylo do auta wziadla pasazerka gdy dojechalam do tego auta pasazerka byla w srodku zatrzymalam sie za tym autem z mysla ze odjezdzac bedzie,auto ruszylo do slownie odrobine stanelo i kierowca wlaczyl awaryjne wiec dalam kierunek lewy ze go omijam i.odjechalam ,okazuje sie ze spisal moje numery i podal mnie na policje ze go otarlam z tylu jego zderzak ,na moim aucie zadnych sladow otarcia nie ma ,mam odpryski lakieru ale sa z dawna policja zmierzyla te odpryski, nie sa w stanie dojsc kto jest winny wiec idzie to do sadu,nie chcieli mi przeczytac zeznac kierowcy i pasazerki ,czy rzeczywiście nie maja prawa mi tego przeczytac ??

 4. A

  W czasie wycofywania samochodu z miejsca parkingowego uderzyła prawym tylnym zderzakiem w przednia lewa cześć drzwi drugiego samochodu. Pani kierująca tym samochodem powiedziała że to moja wina ponieważ ona już była na ulicy a ja wyjeżdżam. Dodam że ja wyjeżdżalam skrecajac w prawo a pani w lewo też wyjeżdżając tyłem. Czy można określić czyja tak naprawdę była wina..

Zostaw komentarz