art 177 kk wypadek drogowy

Art. 177 k.k. – wypadek drogowy jako przestępstwo

Wypadek – przestępstwo w kodeksie karnym

Ruch pojazdów regulują liczne przepisy, w głównej mierze są to przepisy o charakterze administracyjnym, które określają warunki uczestniczenia w ruchu lądowym np. określając dopuszczalną prędkość. Ponieważ jazda samochodem już dawno stała się stałym elementem codziennego życia, ustawodawca musiał zareagować na zagrożenia jakie niesie za sobą ruch pojazdów.

Przepisem opisującym przestępstwo spowodowania wypadku drogowego jest przepis art. 177 kodeksu karnego:

„§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157, § 1,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.”

Kto może być sprawcą wypadku jako przestępstwa?

W pewnym uproszczeniu przyjąć można, że cytowany przepis przewiduje dwa warianty przestępstwa spowodowania wypadku drogowego, o których powiem więcej nieco później.

Niezależnie od „wariantu” przestępstwo wypadku drogowego może popełnić każdy uczestnik ruchu a więc także pieszy.

Niemniej opisane przestępstwo związane jest z ruchem pojazdów, tak więc w całym zdarzeniu musi uczestniczyć przynajmniej jeden pojazd. Dla przykładu przestępstwa z art. 177 kk może popełnić pieszy, który oblewając szybę samochodu spowoduje wypadek o skutkach opisanych w omawianym przepisie.

Gdzie można popełnić przestępstwo z art. 177 kk?

Przestępstwo spowodowania wypadku popełnić można jedynie w miejscu, w którym ruch regulowany jest powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Miejscem takim nie będzie np. teren prywatnej posesji czy też polna droga. Więcej o miejscach niejako wyłączonych z regulacji przestępstw komunikacyjnych znajdziecie we wpisie „Jazda po alkoholu – gdzie jeździć nie wolno ?

Jak dochodzi do popełnienia przestępstwa wypadku drogowego?

Kolejnym wspólnym elementem dla przestępstw przewidzianych w art. 177 kk jest wymóg aby spowodowanie wypadku było następstwem naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Pojęcie zasad bezpieczeństwa obejmuje nie tylko przepisy regulujące sposób korzystania z ruchu lecz także wynikające z nich lub powiązane z nimi zasady. W konsekwencji możliwa jest sytuacja, w której kierowca poruszający się z dopuszczalną prędkością naruszy zasady bezpieczeństwa w ruchu ponieważ np. ze względu na warunki atmosferyczne zasadnym choć niewyrażonym w przepisach byłoby aby jechał wolniej niż dopuszczalna prędkość.

Więcej o przestępstwach określonych w omawianym artykule w kolejnych wpisach!

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 177 kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

 

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz