groźby karalne

Groźby karalne – art. 190 kk

Groźba karalna (art. 190 kk) jako przestępstwo w kodeksie karnym.

Groźby karalne to przestępstwo opisane w art. 190 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa. Od razu należy tutaj podkreślić, że tylko taka groźba podlega karze na podstawie rozpatrywanego przepisu, której treścią jest zapowiedź popełnienia przestępstwa.

Nie będzie zatem podlegał odpowiedzialności z tego przepisu sprawca, który grozi popełnieniem wykroczenia np. zniszczeniem rzeczy, której wartość nie przekracza kwoty w wysokości ¼ minimalnego wynagrodzenia (art. 124 § 1 kodeksu wykroczeń). Nie będzie także odpowiadał za groźby karalne ten, kto grozi naruszeniem tylko reguł np. prawa cywilnego (np. niewykonaniem umowy).

Groźba realizacji przestępstwa może dotyczyć działania na szkodę pokrzywdzonego (ofiary) lub też na szkodę osoby najbliższej dla pokrzywdzonego. Sprawcą przestępstwa, którym napastnik grozi nie musi być on sam. Może to być inna osoba lub grupa osób. Musi on jedynie mieć bezpośredni wpływ na działania bezpośredniego sprawcy (a co najmniej twierdzić wobec pokrzywdzonego, że taki wpływ ma).

Groźby karalne – tylko wtedy, kiedy pokrzywdzony czuje obawy

Istotnym elementem umożliwiającym sprawcy przypisania przestępstwa groźby karalnej z art. 190 k.k. jest to, że jego postępowanie musi w pokrzywdzonym wzbudzić uzasadnioną obawę, że groźba może zostać zrealizowana. Obawa musi być uzasadniona, czyli inaczej obiektywna. Pokrzywdzony nie może powoływać się na swoją ponad przeciętną wrażliwość, lękliwość czy łatwowierność. Sąd lub prokurator rozpatrujący zachowanie sprawcy będą brać pod uwagę, czy mogło ono wywołać uczucie strachu lub zagrożenia u przeciętnej osoby, występującej w określonych okolicznościach.

Co ważne bez znaczenia jest to, czy sprawca mógł rzeczywiście swoją groźbę spełnić, albowiem liczy się jedynie przekonanie (uzasadnione) pokrzywdzonego co do możliwości realizacji tej groźby. Sprawca broniąc się powinien zatem stawiać szczególny nacisk na to, że pokrzywdzony zdawał sobie sprawę z tego (miał wiedzę), że groźba nie jest realna.

Przestępstwo groźby karalnej może być popełnione wyłącznie umyślnie. Oskarżenie będzie zatem musiało wykazać, że sprawca miał uzasadniony powód (motyw), żeby grozić pokrzywdzonemu. Należy mieć jednak na uwadze, że zamiar ma dotyczyć wyartykułowania groźby, a nie jej spełnienia.

Groźba karalna może być wyrażona w każdy sposób tj. słowem, pismem, gestem itp.

Zgodnie z art. 190 kk groźba karalna zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Oznacza to, że może tu znaleźć zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania, kara pozbawienia wolności może zostać orzeczona z warunkowym jej zawieszeniem.

Przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że organy ścigania same – bez inicjatywy ze strony osoby zagrożonej – nie będą podejmować żadnych czynności w związku z podjęciem lub prowadzeniem postępowania.

Artykuł 190 kodeksu karnego

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o groźbach karalnych?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

13 - Ilość komentarzy

 1. Ania

  Witam. Jeśli chodzi o przestępstwo z art. 190& 1 kk jaka może zostać zasądzona najwyższa a jaka najniższa kara ?

 2. Marlena

  Dzien dobry,

  Co w przypadku grozenia spowodowaniem utraty reputacji? Z jakiego paragrafu moze byc oskarzona osoba X, ktora grozi, ze w przypadku podjecia przez osobe Y okreslonych dzialan (zgodnych z prawem), osoba X podejmie dzialania majace na celu utrate reputacji osoby Y, na przyklad szerzac nieprawdziwe informacje na jej temat, ktore moglyby skutkowac spowodowaniem braku szacunku/osmieszenia?

  Z gory dziekuje,
  Marlena

 3. Tomek

  Przed 3. tygodniami mój sąsiad zaczął się awanturowac. Wyzywal moich rodziców i mnie od kryminalisty. Zdenerwowalo mnie to i powiedziałem mu tutaj cytat,że może wracać kanałami do domu,rzekomo to nagrał telefonem. Wezwalem policję,bo nie chciał się uspokoić. Przy nich nic się nie odezwał,że się mnie obawia,nagle po tych kilku tygodniach dostałem wezwanie na komendę policji,moi rodzice również. Moje pytanie to takie, czy to że w czasie interwencji nic się nie odezwał to działa na moją korzyść? Obawiam się że mogę dostać wyrok odsiadki za takie tylko gadanie,ponieważ byłem już karany za art. 64 par.2. Dodam tylko,że to bardzo uciążliwy sąsiad,często obraża moich rodziców.

 4. Dominik

  Witam, w emocjach napisalem do faceta mojej matki, ze jesli jeszcze raz bedzie mnie oczernial to nie bedzie mial latwo w miescie, w ktorym mieszka. Jestem o wiele mlodszy od niego i nie wygladam jak osoba, ktora moglaby spelnic takie grozby. Czy podlega to karze?

 5. Sławus

  Dostałem taką wiadomość ze złością „chcesz mieć problem ” czy to podlega 190kk czy muszę mieć lepszy dowód ? Z góry dziękuję

 6. ja

  Hmm.. właśnie mam wezmwane na policję jako świadek o przestępstwo 190kk moje pytanie co trzeba aż takiego zrobić żeby iść do więzienia na dwa lata.? Boję się bo Nie wiem co zrobiłam i nawet jelsi obrazikam tteściową czy byłakkochankę męża to mogę iść za to do więzienia?? No i miałam jej zdjęcia prywatne.. to można podpiąć do tego Art?

 7. Czy ktoś może złożyć o groźby karalne jeśli minęło 1,5roku? ? I było dość dużo smsów i telefonów? Jak to wygląd po jakim czasie można złożyć ?

 8. Grzegorz

  Dzień dobry.
  Na terenie jednej z posesji pojawiły się w ostatnich dniach tabliczki z informacją że w/w teren został spryskany „monotlenkiem diwodoru” (ja wiem że to głupi kawał bo to woda)ale jak wynika z informacji na tabliczkach ,ostrzega się nas mieszkańców że cyt”wejście na ogrodzony teren grozi ludziom i zwierzętom, tu psy, zniszczeniem np.obuwia.Czy to groźby karalne i czy można zgłosić sprawę do prokuratury?

Zostaw komentarz