Jak oznaczyć oskarżonego w prywatnym akcie oskarżenia

Jak oznaczyć oskarżonego w prywatnym akcie oskarżenia

Pisałem już jakie warunki formalne powinien spełniać prywatny akt oskarżenia [link] oraz przedstawiłem Ci wzór takiego aktu [link]. Dla przypomnienia – prywatny akt oskarżenia musi spełniać warunki stawiane wszystkim pismom procesowym: oznaczony musi zostać Sąd do którego wnoszony jest akt, dane i adres oskarżyciela, treść wraz z uzasadnieniem oraz datę i podpis. Ponadto, akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.

W jaki sposób oznaczyć osobę oskarżonego?

Nie ma problemu gdy wiesz kto jest oskarżonym, znasz go z imienia i nazwiska, potrafisz wskazać adres. Wtedy po prostu podajesz w akcie oskarżenia wszystkie te dane wszystkie te dane.

Przykład: Jan Marecki został znieważony przez swojego sąsiada Adama Nowaka. Obaj panowie znają się od lat. Jan Marecki w akcie oskarżenia poda imię i nazwisko oskarżonego oraz jego dokładny adres.

Zauważ jednak, że ustawodawca wymaga od Ciebie oznaczenia osoby oskarżonego, a nie wskazania dokładnych jego danych, których możesz nie znać. Zawsze musisz jednak dostatecznie sprecyzować osobę, którą oskarżasz. Możesz np.: podać numer IP komputera, z którego ktoś na publicznym internetowym forum Cię pomawia. Jeżeli dostatecznie skonkretyzujesz osobę oskarżonego, ustalenie jego konkretnych danych Sąd może zlecić Policji. Na polecenie sądu Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych, po czym ich wyniki przekazuje sądowi.

Poniżesz kilka przykładów:

  • Jan Marecki został wielokrotnie pomówiony na forum internetowym fanów motoryzacji. Nieznana osoba pisała posty, iż sprzedaje on wadliwe samochody, często kradzione, niesprawne i po wypadkach. Choć nie było to prawdą, Jan Marecki stracił wielu klientów. Jan Marecki nie zna danych osoby, która go pomawiała, jednak dzięki pomocy informatyka ustalił, iż wszystkie zniesławiającego go posty na forum pisane były przez jedną i tę samą osobę, korzystającą z komputera o IP 100.100.100. Złożył akt oskarżenia oznaczając osobę oskarżonego jako użytkownika komputera o podanym wyżej adresie IP. Sąd zlecił Policji ustalenie użytkownika. Okazało się, iż jest to Adam Nowak. Sąd prowadził postępowanie przeciwko Adamowi Nowak.
  • Jan Marecki udał się do małego osiedlowego sklepu spożywczego. W środku doszło do awantury pomiędzy właścicielem sklepu, a Janem Mareckim. Właściciel sklepu wyzywał Jana Mareckiego od wariatów, zboczeńców oraz nazwał go śmieciem. Inni kupujący byli świadkami całej sytuacji. Jan Marecki nie wiem jak nazywa się właściciel sklepu. W akcie oskarżonego opisał jednak, iż oskarża właściciela sklepu „Stokrotka” położonego przy ul. Legnickiej 1. Policja na polecenie Sądu ustaliła dane sprawcy.
  • Jan Marecki został celowo uderzony w tramwaju przez młodego mężczyznę w dresie. W wyniku uderzenia doznał uszczerbku na zdrowiu, który trwał jednak krócej niż 7 dni. Młody człowiek zbiegł. Policja nie była w stanie ustalić kim on jest. W akcie oskarżenia Jan Marecki wskazał, że oskarża młodego człowieka, który uderzył go w tramwaju. Takie jednak oznaczenie osoby oskarżonego nie jest wystarczające. Nie jest bowiem odpowiednio konkretne i precyzyjne.

Pozdrawiam
aplikant adwokacki Eryk Trybuliński
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz