Jazda po alkoholu drogą leśną

Jazda po alkoholu drogą leśną

Czy wolno jeździć po alkoholu na drodze leśnej?

Wpisem zatytułowanym „Jazda po alkoholu – gdzie jeździć nie wolno ?” starałem się przedstawić podstawowe informacje dotyczące rozumienia zwrotu „w ruchu lądowym”. Zainspirowany pytaniem czytelnika bloga postanowiłem zgłębić problem jazdy po alkoholu na drodze leśnej.

Zacznijmy od statusu prawnego drogi znajdującej się w lesie. Droga taka może być drogą publiczną, której definicję znajdziemy w art. 1 ustawy o drogach publicznych jak i drogą leśną, którą można zaliczyć do tzw. „dróg wewnętrznych”, jeżeli spełnia ona kryteria określone w art. 4 pkt 2 ustawy o drogach publicznych. Z regulacji ustawy o lasach wynika, że wśród dróg leśnych wyróżniamy drogi oznakowane drogowskazami, dopuszczającymi na nich ruchu pojazdów oraz drogi leśne pozbawione oznakowania dopuszczającego ruch pojazdów na takiej drodze. Jak rozumiem pytanie czytelnika dotyczy takiej właśnie, nieoznakowanej drogi leśnej.

Nad problemem zakresu pojęcia ruchu lądowego wielokrotnie pochylał się Sąd Najwyższy wskazując, że błędem jest wiązanie pojęcia ruchu lądowego jedynie z formalnoprawnym statusem drogi czy miejsca, lecz należy uwzględniać także faktyczną dostępność miejsca i jego rzeczywiste wykorzystywanie do ruchu pojazdów (vide: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 lipca 2015r. sygn. Akt: IV KK 201/15)

Sąd Najwyższy podkreślił, że ruch lądowy odbywać się może także w miejscach innych niż drogi publiczne czy też drogi wewnętrzne, jak np. lotniska czy lasy, są to bowiem miejsca dostępne nie tylko dla indywidualnie oznaczonych podmiotów tj. korzystać z nich mogą wszyscy należący do określonych grup uprawnionych.

W przypadku dróg leśnych, ruch pojazdów co do zasady ograniczony jest jedynie do tych dróg, które oznakowane są drogowskazami dopuszczającymi na nich ruch pojazdów. Z regulacji ustawy o lasach wynika jednak, że ruch pojazdów na nieoznakowanych drogach leśnych dozwolony jest dla określonej kategorii podmiotów uprawnionych, wskazanych w art. 29 ust.3 ustawy o lasach.

Oznacza to, że nawet nieoznakowana droga leśna jako przeznaczona dla ruchu wszystkich pojazdów należących do uprawnionych kategorii może być uznana za miejsce gdzie odbywa się ruch lądowy, jeżeli systematycznie odbywa się na niej ruch pojazdów, (vide: Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 29 stycznia 2016 r. sygn akt: IV KK 324/15).

Jazda po lesie w miejscu innym niż droga publiczna lub oznakowana droga leśna, poza określonymi w ustawie o lasach wyjątkami stanowić może wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeń niezależnie od stanu trzeźwości kierującego.

O wykroczeniu z art. 161 k.w. więcej w kolejnym wpisie !

Zachęcam Cię do dalszej lektury bloga. Znaj swoje prawa!

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

1 - Ilość komentarzy

  1. bartek

    czyli jest w końcu możliwe ukaranie kierującego jednocześnie z art. 178 a kk i 161 kw ? A jaki dowód mają przeprowadzić organy w celu ustalenia, czy na drodze leśnej odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów? Mają liczyć pojazdy, badać grunt, jego utwardzenie, szukać śladów opon ?

Zostaw komentarz