Kradzież rozbójnicza – art. 281 k.k.

Kradzież rozbójnicza – art. 281 k.k.

Kradzież rozbójnicza a rozbój i zwykła kradzież

Powszechnie wiadomo, że przestępny zabór mienia można popełnić na wiele sposobów.

Podstawowym wyróżnikiem jest użycie przez sprawcę przemocy w związku z zaborem mienia.

Gdy pojawia się przemoc wówczas nie mówimy już o przestępstwie kradzieży (art. 278 k.k.) lecz o rozboju (art. 280 k.k.) lub kradzieży rozbójniczej (art. 281 k.k.).

Więcej:

Tak, rozbój i kradzież rozbójnicza to dwa różne przestępstwa.

Co je łączy? W obydwu przypadkach sprawca w związku z zaborem mienia używa przemocy.

Różnica polega na chwili użycia przemocy oraz osobie przeciwko, której jest ona kierowana.

Kradzież rozbójnicza (art. 281 kk) w kodeksie karnym

Przestępstwo kradzieży rozbójniczej ma dwa etapy.

Najpierw sprawca bez użycia przemocy dokonuje zaboru mienia. Dopiero później – żeby utrzymać się w posiadaniu skradzionej rzeczy – używa szeroko rozumianej przemocy.

Z powyższego wynika, iż sytuację, w której sprawca zostaje nakryty podczas dokonywania kradzieży (nie wszedł jeszcze w posiadanie rzeczy) i już na tym etapie użył przemocy aby objąć rzecz we władanie należałoby kwalifikować jako rozbój. W przestępstwie kradzieży rozbójniczej wejście w posiadanie rzeczy następuje bez użycia przemocy.

Co to znaczy, że sprawca kradzieży rozbójniczej używa przemocy?

Zwrot użycie przemocy należy rozumieć zarówno jako faktyczne jej użycie wobec osoby lub też jako zagrożenie natychmiastowym jej użyciem.

Z użyciem przemocy będziemy mieli do czynienia także w sytuacji, kiedy sprawca doprowadzi człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

W przypadku omawianego przestępstwa musi to nastąpić tuż po kradzieży albo podczas podjętego pościgu za sprawcą.  Sprawca w ten sposób niejako chroni posiadanie skradzionego mienia.

Z tej przyczyny jako czyn z art. 281 k.k. zakwalifikowana będzie także sytuacja, kiedy przemoc zostanie zastosowana wobec osoby innej niż pokrzywdzony, która w opisanych wyżej warunkach będzie chciała odebrać sprawcy skradzione mienie.

Czy chwila użycia przemocy przez sprawcę naprawdę ma znaczenie?

Oczywiście, że tak.

Jeśli sprawca używa przemocy w celu zaboru rzeczy dopuszcza się przestępstwa rozboju, natomiast jeśli używa jej po to, żeby utrzymać się w posiadaniu rzeczy zabranej bez jej użycia wówczas należy mu postawić zarzut kradzieży rozbójniczej.

Rozróżnienie jest o tyle istotne, że zagrożenie karą pozbawienia wolności za przestępstwo kradzieży rozbójniczej jest niższe (od roku do 10 lat), niż w wypadku rozboju (od dwóch lat do 12). Dlatego precyzyjne ustalenie przebiegu zdarzenia będzie wpływać na rozmiar orzeczonej kary.

Podobnie jak przy przestępstwie rozboju, czyn z art. 281 k.k. można popełnić także jako tzw. wypadek mniejszej wagi.

Art. 281 kk brzmi:

Kto, w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kradzieży rozbójniczej?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz