Kradzież z włamaniem

Kradzież z włamaniem – art. 279 kk

Kradzież z włamaniem jako przestępstwo w kodeksie karnym

Kradzież z włamaniem to specjalny rodzaj przestępstwa kradzieży. Zwrot „kradzież” należy rozumieć w sposób właściwy dla przestępstwa, o którym mowa w art. 278 kk, jako zabór cudzej rzeczy (wyjęcie jej spod władztwa innej osoby) z zamiarem jej przywłaszczenia. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w innym wpisie na moim blogu – kradzież.

Kiedy mamy do czynienia z włamaniem?

Od zwykłej kradzieży, kradzież z włamaniem odróżnia to, że sprawca w celu i związku z kradzieżą dokonuje włamania. Włamanie to inaczej przełamanie określonych zabezpieczeń. Mogą to być zabezpieczenia fizyczne (zamknięte okno, zamknięty sejf) jak również cyfrowe (zabezpieczenie automatu do gier).

Znaczenie zwrotu „włamanie” występującego w treści art. 279 kk je znacznie szersze niż w języku potocznym. Potocznie rozumiemy włamanie jako przełamanie takich zabezpieczeń, które mają na celu skuteczną ochronę danej rzeczy (np. przedmiotu schowanego w sejfie).

Tymczasem na gruncie przepisu art. 279 kk włamanie należy rozumieć nie tyle jako fizyczne uszkodzenie lub zniszczenie bariery chroniącej dostępu do rzeczy, lecz na zachowaniu, którego podstawową cechą jest nieposzanowanie woli dysponenta rzeczy zabezpieczenia jej przed innymi osobami.

Rzecz nie musi być zabezpieczona w taki sposób, że dostęp do niej jest możliwy tylko dzięki zastosowaniu siły fizycznej lub skomplikowanych środków technicznych. Wystarczy, aby dysponent rzeczy (z reguły jej właściciel) stworzył barierę jednoznacznie sygnalizującej, że celem jej zainstalowania było wykluczenie dostępu do tych przedmiotów przez osoby nieuprawnione.

Z kradzieżą z włamaniem będziemy mieli do czynienia nie tylko wtedy, gdy sprawca przełamał skomplikowane i wielopoziomowe zabezpieczenia bankowe włamując się do sejfu i kradnąc pieniądze, ale także wtedy, gdy sprawca – bez użycia skomplikowanych środków – uszkadza płot lub ogrodzenie mające chronić mienie lub też wchodzi do pomieszczenia, którego drzwi zabezpieczone są przez zwykły skobel lub haczyk. Wystarczy, ażeby właściciel czy dysponent rzeczy dał wyraz chęci zabezpieczenia mienia.

Jako kradzież z włamaniem z art. 279 kk będzie traktowane także otwarcie drzwi oryginalnym kluczem wbrew woli osoby, która była uprawniona do dysponowania pomieszczeniem, a następnie dokonanie zaboru rzeczy.

Za kradzież z włamaniem odpowie też sprawca, który wejdzie do pomieszczenia bez przełamywania żadnych zabezpieczeń (np. zostanie w sklepie po jego zamknięciu), a następnie wyjdzie z niego pokonując zabezpieczenia (czyli wyłamie się na zewnątrz).

Kradzież z włamaniem jako wykroczenie.

Wyjaśniałem już, że w przypadku zwykłej kradzieży, wartość rzeczy będącej przedmiotem zaboru może mieć wpływ na zakwalifikowanie jej jako wykroczenia, co jest bardzo korzystne dla sprawcy. Niestety zachowanie polegające na kradzieży z włamaniem, bez względu na wartość rzeczy, zawsze będzie zawsze kwalifikowane jako przestępstwo. W wypadku, gdy wartość rzeczy będzie niewielka, sprawca może ubiegać się o przyjęcie, że jego zachowanie stanowiło tzw. przypadek mniejszej wagi. Ma to wpływ na wysokość grożącej sprawcy kary.

Jaka kara grozi za kradzież z włamaniem?

Kradzież z włamaniem w typie podstawowym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W sytuacji, gdy zachowanie sprawcy zostanie uznane za przypadek mniejszej wagi zagrożenie karą wynosi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 279 kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

adwokat Iwo Klisz

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

8 - Ilość komentarzy

 1. aro

  Zastanawia mnie jedno – czy uszkodzenie płotu to już włamanie? Z mojej wiedzy, włamanie to dostanie sie do pomieszczenia które jest z każdej strony zabezpieczone. Płot nie zabezpiecza z każdej strony wiec wg mnie to nie jest włamanie.

 2. Daniel

  Witam, czy zabezpieczenie na zwykły haczyk, skobel czy nawet sic kartkę papieru wystarczy? Przeczytałem ostatnio, że zabezpieczenie musi być poważne.
  Według mnie takie zabezpieczenie nie jest poważne. Ponadto nie ma możliwości kradzieży z włamaniem jeśli np dom czy samochód były otwarte prawda?
  Pozdrawiam!

 3. mck

  Witam,
  Jak jest zazwyczaj karana próba włamania i kradzieży, jeżeli nie doszła ona do skutku a więc była jedynie próba?
  Sprawa z 2014r – jak do tego przestępstwa miało się prawo w tych latach?

 4. Tomasz

  Witam. Czy kradzież z włamaniem ( brat wybił szybę w aucie i próbował wyciągnąć radio ) Czy jest to przestępstwo ciężkie ?

Zostaw komentarz