Przerwa w wykonywaniu kary ograniczenia wolności – art. 63 k.k.w.

Przerwa w wykonywaniu kary ograniczenia wolności – art. 63 k.k.w.

Wpisem Odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności – art. 62 k.k.w. opisałem instytucję pozwalającą w pewnych wypadkach przesunąć w czasie rozpoczęcie wykonywania kary ograniczenia wolności.

Przerwa w wykonywaniu kary mimo pewnych podobieństw do odroczenie jej wykonania różni się od siostrzanego odroczenia. Podstawowa różnica polega na tym, że odroczenie może zostać udzielone jedynie przed rozpoczęciem wykonywania kary, natomiast przerwa dopiero po jej rozpoczęciu.

Na pierwszy rzut oka, różnica jest kosmetyczna. W praktyce okoliczność ta ma kluczowe znaczenie dla skazanego, z powodu różnych warunków udzielenia odroczenia a przerwy. Regulację przerwy w wykonaniu kary ograniczenia wolności znajdziemy w art. 63 k.k.w.

Przepis art. 63 k.k.w. wyróżnia okoliczności zobowiązujące sąd do udzielenia przerwy (sąd musi udzielić przerwy) oraz takie, które jedynie dają taką możliwość (sąd może, ale nie musi).

Kiedy sąd musi udzielić przerwy w wykonaniu kary ograniczenia wolności?

Zgodnie z § 1 wskazanego przepisu sąd udziela przerwy w odbywaniu kary jeżeli stan zdrowia skazanego uniemożliwia mu wykonywanie tej kary. Przerwa udzielana na tej podstawie trwa do czasu ustania przeszkody – bez ograniczenia czasowego.

Kiedy sąd może przerwy w wykonaniu kary ograniczenia wolności?

Paragraf drugi art. 63 k.k.w. określa sytuacje, w których skazanemu jedynie można udzielić przerwy w wykonywaniu kary ograniczenia wolności. W tym zakresie przesłanki udzielenia tzw. „przerwy fakultatywnej” są takie same jak przesłanki odroczenia wykonania kary ograniczenia wolności, o czym pisałem tutaj.

Są tu sytuacje, w których brak przerwy w wykonaniu kary wiązałby się dla skazanego lub jego rodziny ze zbyt ciężkimi skutkami. Maksymalny czas trwania przerwy udzielanej na tej podstawie to jeden rok.

Kiedy sąd odwoła udzieloną przerwę w wykonaniu kary ograniczenia wolności?

Analogicznie jak w wypadku odroczenia wykonania kary uregulowano przesłanki odwołania przerwy co oznacza dla skazanego konieczność jej ponownego jej podjęcia. Więcej o instytucji odwołania odroczenia wykonania kary ograniczenia wolności we wpisie {link do „Odwołanie odroczenia wykonania kary ograniczenia wolności}

Jakie inne możliwości ma skazany na karę ograniczenia wolności?

Warto, żebyś wiedział o istnieniu możliwości skrócenia kary ograniczenia wolności.Pisałem o tym tutaj.

Gdzie złożyć wniosek o przerwę w wykonaniu kary ograniczenia wolności?

Skazany może złożyć wniosek o przerwę w  wykonywaniu kary ograniczenia wolności do Sądu, który wydał wyrok skazujący w I instancji. Przykładowy wniosek o udzielenie przerwy w  wykonywaniu kary ograniczenia wolności znajdziesz tutaj {link}.

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz