Przesłuchanie podejrzanego

Jak wygląda przesłuchanie podejrzanego?

Jak będzie wyglądało Twoje przesłuchanie?

Podejrzany jest jedną z najważniejszych osób postępowania karnego. Prawa i obowiązki podejrzanego szczegółowo regulują przepisy prawa. W niniejszym wpisie kilka słów o tym jak w praktyce wygląda przesłuchanie podejrzanego.

Najczęściej pierwsze przesłuchanie podejrzanego ma miejsce na Policji. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu odbywa się ono w pomieszczeniu, w  którym na co dzień pracują policjanci. Nie jest to więc widziany w filmach niewielki pokój za lustrem weneckim.

Pierwszy etap przesłuchania podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa.

Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się podejrzanym i możesz korzystać z prawa do obrony w tym możesz odmówić odpowiedzi na pytania, odmówić zeznań lub nawet zeznawać nieprawdę. O tych prawach przesłuchujący musi Cię poinformować.

Bywa, że policja stosuje pewną sztuczkę, która polega na tym, że wzywa Cię na przesłuchanie w charakterze świadka. Wówczas przesłuchujący informuje Cię, że musisz mówić prawdę, a za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności.To bardzo niebezpieczne.

Pamiętaj, że jeśli w toku takiego przesłuchania padnie pytanie, na które odpowiadając mógłbyś sobie zaszkodzić (narazić się na odpowiedzialność karną) możesz odmówić na nie odpowiedzi.

Dobrowolne poddanie się karze?

Po przedstawieniu zarzutów przesłuchujący zadaje podejrzanemu pytania dotyczące zdarzenia. W tym najważniejsze czy przyznaje się on do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Zwykle w tym miejscu opisywane są korzyści płynące z przyznania się do winy i dobrowolnego poddania się karze. Takie rozwiązanie – choć często prezentowane przez przesłuchującego – jako złoty środek, nie zawsze w najlepszy sposób zabezpiecza interesy podejrzanego.

Przede wszystkim należy pamiętać, że warunki dobrowolnego poddania się karze można negocjować z prokuratorem do końca postępowania przygotowawczego, nie ma więc konieczności natychmiastowego godzenia się na przedstawioną propozycję.

Przeczytaj także: Dobrowolne poddanie się karze

Podczas przesłuchania podejrzany powinien pamiętać także o tym, że treść jego wyjaśnień zapisywana jest w protokole, ma on zatem prawo żądać aby zostało w nim zamieszczone wszystko co wyjaśnił i tylko to, nadto aby zostało to zapisane z pełną dokładnością.

Kontroluj treść protokołu

Kontrolowanie przez podejrzanego treści protokołu jest o tyle istotne, że podczas późniejszych wyjaśnień składanych już w sądzie będą one porównywane z tymi złożonymi podczas przesłuchania. Co istotne, nawet niewielkie nieścisłości mogą działać na niekorzyść podejrzanego w późniejszym toku procesu. Oczywiście, jeśli podejrzany ma obrońcę – to właśnie on kontroluje protokół.

Przesłuchanie na ogół kończy się podpisaniem przez podejrzanego protokołu przesłuchania czym potwierdza on zgodność protokołu z treścią złożonych wyjaśnień.

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425                  e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz