Przypadek mniejszej wagi - ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Przypadek mniejszej wagi – ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Odpłatne udostępnianie narkotyku jako wypadek mniejszej wagi

W poprzednim wpisie przedstawiłem podstawowe informacje o przestępstwie odpłatnego udzielenia narkotyku określanego też potocznie jako handel narkotykami.

Pomimo surowej kary przewidzianej za to przestępstwo (nawet do 10 lat pozbawienia wolności) ustawodawca przewidział łagodniejszy typ tego przestępstwa określanego jako wypadek mniejszej wagi.

W takim przypadku zagrożenie karą jest dużo niższe (nie więcej niż 2 lata pozbawienia wolności).

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem mniejszej wagi w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii?

Sądy przyjmują, że oceny czy mamy do czynienia z typem „podstawowym” przestępstwa udzielenia narkotyku w celu osiągnięcia korzyści, czy też z wypadkiem mniejszej wagi, należy dokonać biorąc pod uwagę:

  1. Ilość oraz rodzaj udzielanego środka
  2. zasięg działania sprawcy,
  3. ilość osób, którym udzielono narkotyku
  4. czas w jakim udzielano narkotyku
  5. stopień społecznej szkodliwości czynu

Zauważyć należy, iż w wypadku sprawcy, który dopuszcza się szeregu czynów, które z osobna ocenione byłyby jako wypadki mniejszej wagi, łącznie mogą zostać potraktowane jako przestępstwo handlu narkotykami w swojej podstawowej formie (zagrożonej karą do 10 lat pozbawienia wolności).

Przykładem może być diler, który przez dłuższy czas zarabia sprzedawaniem tzw. „miękkich narkotyków” wielu osobom.

W takiej sytuacji zakwalifikowanie zachowania sprawcy jako wypadku mniejszej wagi byłoby wypaczeniem tej instytucji. Równocześnie udzielanie osobom znajomym, marihuany w niewielkich ilości może być już uznane za wypadek mniejszej wagi.

Z powyższego wynika, iż brak jasnych reguł kwalifikowania zachowania sprawcy jako wypadku mniejszej wagi. Taka sytuacja z jednej strony powoduje niepewność co do prawa, z drugiej zaś strony jest znacznym uelastycznieniem umożliwiającym sądowi różnicowanie sytuacji sprawców, a obrońcom podnoszenie wielu argumentów na obronę swoich Klientów.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz