rozbój

Rozbój – art. 280 kk

Rozbój jako przestępstwo z art. 280 kodeksu karnego

Rozbój (280 kk) to jedno z najpoważniejszych przestępstw przeciwko mieniu. Zagrożenie karą w przypadku tego przestępstwa sięga aż 12 lat pozbawienia wolności, zaś minimalny wymiar kary to 2 lata. Tak wysokie zagrożenie karą sprawia, że sprawca nie może liczyć w normalnych warunkach na warunkowe umorzenie postępowania, ani nie może skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności w trybie art. 335 kodeksu postępowania karnego.

Rozbój a zwykła kradzież lub kradzież z włamaniem?

Rozbój, podobnie jak kradzież w włamaniem, jest specjalnym typem przestępstwa kradzieży. Na rozbój składają się dwa rodzaje zachowań sprawcy. Pierwszym jest zabór mienia, który należy kwalifikować tak samo jak w przypadku przestępstwa kradzieży. W przypadku rozboju w celu dokonania kradzieży sprawca zachowuje się na jeden z poniżej wskazanych sposobów:

  1. stosuje przemoc względem osoby,
  2. grozi natychmiastowym użyciem przemocy wobec osoby,
  3. doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

Wymienione zachowanie sprawcy musi być środkiem potrzebnym do dokonania kradzieży. Mogą być one za taki środek, jeśli nastąpiły przed zaborem lub najpóźniej w jego trakcie. Jest to szczególne istotne, ponieważ w sytuacji, gdy zabór mienia następuje przed użyciem przemocy, zachowanie sprawcy winno być kwalifikowane z art. 281 kk – kradzież rozbójnicza. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat, zatem ustalenie, że sprawca dopuścił się czyni z art. 281 kk będzie z reguły bardziej korzystne dla sprawcy, niż uznanie, że można mu zarzucić rozbój.

Dla przyjęcia, że sprawca dopuścił się rozboju bardzo ważny jest związek pomiędzy zachowaniami wskazanymi w pkt. a – d powyżej, a zaborem mienia.

Częstym sposobem obrony w sprawie o rozbój jest wykazywanie, że sprawca najpierw dopuścił się uszkodzenia ciała pokrzywdzonego, lub doprowadził go do stanu bezbronności lub nieprzytomności działając w zupełnie innym celu (np. pobił pokrzywdzonego w wyniku sprzeczki) a następnie – niejako przy okazji – dokonał kradzieży (w trakcie bójki wywołanej sprzeczką pokrzywdzony traci przytomność, a pozostali uczestnicy bójki korzystając z okazji zabierają mu portfel i zegarek).

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 280 kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz