Sfałszowanie podrobienie podpisu – art. 270 kk

Sfałszowanie, podrobienie podpisu – art. 270 kk

Kiedy mamy do czynienia z karalnym sfałszowaniem podpisu

Przestępstwa związane z fałszerstwem dokumentów przybierają różnoraką postać. Jednym z wariantów fałszerstwa dokumentów jest właśnie sfałszowanie podpisu.

Z mojego doświadczenia wynika, że osoby które stają przez zarzutem sfałszowania podpisu często nie były nawet świadome, że dopuszczają się przestępstwa.


No bo przecież, czy mamy do czynienia z karalnym fałszowaniem podpisu, kiedy podpisaliśmy się czyimś imieniem i nazwiskiem za jego zgodą? Czy jeśli np. tej osoby nie było fizycznie na miejscu i nie mogła się podpisać osobiście, ale telefonicznie nas do tego upoważniła, to czy wtedy możemy się podpisać?

Zaraz odpowiem Ci na te wszystkie pytania, ale najpierw chcę wyjaśnić, że sfałszowanie podpisu może być przestępstwem z art. 270 § 1 kk

Przestępstwo z artykułu 270 § 1 w kodeksie karnym

Zgodnie z treścią tego przepisu: kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zatem z karalnym sfałszowaniem podpisu będziemy mieli do czynienia jeśli zostaną łącznie spełnione następujące warunki:

1. W pierwszej kolejności fałszerstwo musi dotyczyć dokumentu. Definicję dokumentu znajdziemy w art. 115 § 14 k.k.:

Dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.

Zgodnie z powyższym dokumentami będą między innymi: wszelkiego rodzaju umowy, oświadczenia jak testament dokumenty urzędowe, dziennik budowy, a także co ciekawe bilety np. na mecz piłki nożnej. Inne dokumenty, na których fałszowanie podpisu jest karalne to np. lista obecności na zajęciach na uniwersytecie czy też lista obecności, na której odnotowujesz swoją obecność w pracy.

Prowadziliśmy sprawę, w której sąd uznał za dokument mający znaczenie prawne listę wejść i wyjść z zakładu pracy podpisywaną u portiera na bramie wejściowej. Na szczęście w tym konkretnym przypadku udało się przekonać sąd, że działanie naszego Klienta miało bardzo mały ładunek społecznej szkodliwości. Dzięki temu nasz Klient ostatecznie uniknął odpowiedzialność karnej za ten czyn.

2. Sfałszowanie podpisu może przyjąć formę podrobienia go lub przerobienia. Upraszczając poprzez podrobienie podpisu rozumieć należy skonstruowanie go od podstaw natomiast przerobienie zgodnie z intuicyjnym rozumieniem tego zwrotu oznacza modyfikację podpisu już nakreślonego.

3. Tym co stanowi o przestępności podrobienia podpisu pod dokumentem jest to, że celem sprawcy jest posłużenie się takim dokumentem jako autentycznym.

Rozumie się przez to, że sprawca podrabia bądź przerabia podpis po to aby użyć dokumentu jako prawdziwego czyli zamierza  wprowadzić taki dokument do obrotu prawnego. Nie będzie przestępstwem podrobienie czyjegoś podpisu bez zamiaru dalszego użycia go.

Dla przykładu samo nakreślenie cudzego podpisu na karcie nie jest jeszcze przestępstwem opisanym w art. 270 § 1 k.k. Sytuacja będzie wyglądała inaczej, jeśli oskarżyciel wykaże, że sprawca fałszował podpis z intencją jego wykorzystanie. Wówczas w grę może wejść odpowiedzialność za przygotowanie do tego działania.

Czy podpisanie się czyimś imieniem i nazwiskiem za jego zgodą też jest przestępstwem?

Niestety tak. Pamiętaj o tym, że nie wolno Ci – pod groźbą odpowiedzialności karnej – podpisywać się nie swoim imieniem i nazwiskiem. Nawet jeśli jesteś pewny/a że ta osoba wyraziłaby na to zgodę (np. kwitujesz odbiór pieniędzy, czy przesyłki).

Co więcej nie wolno Ci tego robić nawet jeśli jesteś w bezpośrednim kontakcie z tą osobą (np. telefonicznie) i ona mówi Ci, że masz się za nią podpisać.

W takich sytuacjach możesz działać jako pełnomocnik (gdy np. ktoś osobiście upoważnia Cię od odbioru przesyłki czy to w rozmowie bezpośredniej czy np. przez telefon).

Jeśli nie masz kontaktu z osobą, ale jesteś przekonany/a, że ta osoba wyraziłaby na coś zgodę (np. na przyjęcie przesyłki) to możesz działać jako osoba prowadząca jej sprawy bez zlecenia. W każdym z tych przypadków musisz podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem z dopiskiem z upoważnienia np. Jana Kowalskiego.

Podpisałem się za kogoś innego – co robić?

Jeśli niestety doszło już do takiej sytuacji, że podpisałeś się za kogoś innego i nie byłeś/aś świadomy, że to zachowanie jest przestępstwem mam Ci coś ważnego do przekazania. W wielu takich sprawach istnieje możliwość przekonania sądu, że był to wypadek mniejszej wagi, co umożliwia warunkowe umorzenie postępowania, a nawet jego umorzenie z powodu znikomej społecznej szkodliwości.

Nie wszystko jest więc stracone. Nie musisz być karany.

Inne przestępstwa z art. 270 kodeksu karnego

Od opisanego wyżej przestępstwa należy odróżnić przestępstwo wypełnienia podpisanego blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej oraz przestępstwo niwelowania dokumentu, o którym pisałem w inny miejscu.

Przeczytaj również: Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie sfałszowania podpisu?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Zespół Prawa Karnego

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

13 - Ilość komentarzy

 1. Paweł

  Czy będzie przestępstwem z art. 270, gdy ktoś podpisze się i wogle sporządzi pozew/zawiadomienie do Sądu powszechnego bądź organów ścigania za inną osobę ????

 2. Dora

  Moje pytanie jest takie: czy jesli wiem , ze osoba podrabia podpis innej osoby powinnam to zglosi? Pewna kobieta podrabila podpis mezczyzny na upowaznienie dla adwokata. Dowiedzialam sie, ze wlasciciel podpisu zgody na podpisywanie w swoim imieniu nie dawal tej kobiecie.

  1. Po pierwsze trzeba zacząć od tego, że nie ma znaczenia, czy ktoś podpisuje się za zgodą innej osoby, czy bez jej zgody. Zawsze podpisanie się nie swoim nazwiskiem jest przestępstwem, nawet jeśli ktoś robi to na polecenie, czy prośbę innej osoby. To bardzo ważne.
   Po drugie jest tylko kilka przestępstw, których niezgłoszenie na policję czy prokuraturę. Akurat niezgłoszenie fałszerstwa nie jest karalne, więc proszę robić to, co sumienie podpowiada.

 3. Lukasz

  Czy jeżeli pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy w trybie godzinowym do pracodawcy tj. Np 5 h w danym dniu. A pracodawca wyrazi zgodę A później na wniosku skresli wypoczynkowy A zakresli na żądanie. I przez to nie wypłaci premii to czy to podlega pod Art 270 kk? Chodzi o to że moja żona miała sytuację że dostała po 3 h urlop 5h A później szefowa przerobila wniosek na urlop na żądanie celem zabrania całej premii.

 4. Mateusz

  Witam mam pytanie (sytuacja zmyślona) : który sąd będzie właściwy miejscowo jeżeli osoba zamieszkując w Zamościu podrobiła podpis na testamencie i przedłożyła go do sądu w Lublinie celem otwarcia. Tam odkryto fakt podrobienia i sąd zawiadomił lubelską policję?

  Czy sąd miejsca w którym organy dowiedziały się o przestępstwie?

  Dziekuje za odpowiedź, pozdrawiam

 5. Ilona

  Znalazłam list polecony w skrzynce pocztowej ktoś musiał podpisać doręczenie podejrzewam że zrobił to listonosz czy może ponieść za to karę za podobieństwo podpisu?

 6. 953mZk753

  Witam
  Podrobiłam podpis na rachunku jednej ze współpracownic. Zamawiała ona materiały do biura, za które zapłaciła pieniędzmi, które dałam jej z firmowej kasy. Po otrzymaniu rachunku, ostemplowałam go i opisałam, ale potrzebowałam od niej dwóch podpisów na tym rachunku ( sprawdzenie pod względem merytorycznym i potwierdzenia zapłaty-otrzymania gotówki). Podpisała się tylko w jednym miejscu, pod względem merytorycznym. Trochę z lenistwa,trochę z nieświadomości, a trochę z faktu, że współpracownica ma strofujący charakter i bardzo mnie krępuje, nie poszłam do niej po podpis tylko podpisałam się za nią myśląc sobie, że to tylko zwykle materiały biurowe i przecież wszystko jest ok. Za jakiś dzień po zdarzeniu współpracownica zauważyła podrobiony podpis i zrobiła awanturę. Na początku trochę się wystraszyłam i nie przyznałam się, ale przemyślałam, że głupio robię i przy niej i przy prezesie przyznałam się i przeprosiłam (współpracownica przyjęła przeprosiny, ale przy okazji powiedziała,że celowe było jej działanie), bo nie chciałam nikomu na złość zrobić ani nikogo oszukiwać, po prostu to była czysta głupota co zrobiłam, a na koniec rozmowy złożyłam wypowiedzenie z pracy, bo było mi tak głupio. Ze wzgledu, że żadnych strat materialnych nie było, przyznałam się i przeprosiłam, nie przyjęli mojego wypowiedzenia i do dnia dzisiejszego tam pracuję i nie zostało zgłoszone przestępstwo. Ale wszystko może się zdarzyć.
  Więc moje pytanie jest takie: co mi grozi, czy mam się czego obawiać (moim zdaniem szkodliwość znikoma, szkód nie było, poszkodowana została przeproszona, ale mówiła o celowości swojego działania, ja sama chciałam odejść z pracy), a może sprawa jest przedawnionia po upływie 3 lat?

 7. Paweł

  Moje Pytanie:
  Czy kurier potwierdzający za mnie doręczenie przesyłki na elektronicznym czytniku dopuszcza się przestępstwa czy nie.

 8. Perkoz

  czy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wysłane przez formularz na stronie lub e-maila podpisane tylko z imienia np. Michalina – mieszkanka miasta (postać fikcyjna) – może być traktowane jako fałszowaninie w rozumieniu art 270KK?

 9. Samsung

  Witam czy jeżeli podpisałem się nie czytelnie pod odbiorem przesyłki dla innej osoby ale swoim podpisem czy jest to podrobienie podpisu?

 10. Magda

  Witam czy jeżeli podpisałem się nie czytelnie pod odbiorem przesyłki dla innej osoby ale swoim podpisem czy jest to podrobienie podpisu?

Zostaw komentarz