Skrócenie kary ograniczenia wolności – art. 83 k.k.

Skrócenie kary ograniczenia wolności – art. 83 k.k.

Kara ograniczenia wolności orzekana jest w wymiarze od miesiąca do 2 lat. Możliwa jest jednak sytuacja kiedy faktyczny okres wykonywania kary będzie krótszy. Możliwe jest to dzięki przewidzianej w art. 83 k.k instytucji skrócenia kary ograniczenia wolności.

Wskazany przepis brzmi następująco:

Skazanego na karę ograniczenia wolności, który odbył przynajmniej połowę orzeczonej kary, przy czym przestrzegał porządku prawnego, jak również wykonał nałożone na niego obowiązki, orzeczone środki karne, środki kompensacyjne i przepadek, sąd może zwolnić od reszty kary, uznając ją za wykonaną.

Z treści omawianego przepisu, wynika, iż skrócenie wykonywania kary ograniczenia wolności zależne jest od łącznego spełnienia następujących warunków:

1) odbycie przynajmniej połowy orzeczonej kary
2) przestrzeganie porządku prawnego podczas wykonywania kary ograniczenia wolności
3) wykonanie nałożonych na sprawce obowiązków

Więcej o obowiązkach, o których mowa w pkt 3 we wpisie poświęconym karze ograniczenia wolności. Natomiast o możliwości ich zmiany w trakcie wykonywania kary ograniczenia wolności pisałem tutaj – Zmiana obowiązków związanych z wykonywaniem kary ograniczenia wolności – art. 61 k.k.w.

Możliwe są także inne zmiany w przedmiocie orzeczonej kary ograniczenia wolności o czym więcej we wpisach:

1) Odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności
2) Przerwy w wykonywaniu kary ograniczenia wolności
3) Zmiana formy wykonywania kary ograniczenia wolności

Wniosek o skrócenie kary ograniczenia wolności może złożyć sam skazany lub jego obrońca. Przykładowy wniosek znajdziesz tutaj {link}

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz