ofiara stalkingu

Jestem ofiarą stalkingu! Co robić gdy jesteśmy nękani?

Ofiara stalkingu – przestępstwa z art 190a k.k.

Stalking to inaczej uporczywe nękanie, prześladowanie ofiary. Każdy może stać się jego ofiarą. Dobrze żebyś wiedziała, że jest to przestępstwo, za które sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem prześladowania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku nawet do lat 10 więzienia. Wszystkiego o przestępstwie stalkingu dowiesz się z mojego wpisu, do którego lektury gorąco Cię zachęcam.

W tym wpisie opowiem Ci co powinnaś zrobić jeżeli stałaś się ofiarą stalkingu.

  1. Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia, jeżeli stalker jest w pobliżu, idzie za Tobą, śledzi Cię, stoi pod Twoim domem i nie wiesz, czy nie dojdzie do bezpośredniego ataku – natychmiast wezwij Policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997, opowiedz co się dzieje i gdzie jesteś. Nie bój się tego zrobić. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  1. Nie ignoruj zagrożenia! Nie akceptuj niechcianych działań stalkera. Jeżeli ktoś prześladuje Cię wysyłając niechciane smsy, maile, komunikując się uporczywie poprzez komunikatory internetowe czy listy – jasno i stanowczo poinformuj stalkera, że nie godzisz się na takie zachowania, nie chcesz aby do Ciebie więcej pisał. W ten sposób dajesz mu sygnał, że jego działania nie będą tolerowane.
  1. Nie wchodź w żadne kontakty ze stalkerem. Nie dyskutuj z nim, nie spotykaj. Chcesz, żeby przestał Cię prześladować i to on ma się do tego dostosować. Pamiętaj, żeby nie grozić stalkerowi i nie podjudzać go.
  1. Jeżeli stalker nachodzi Cię w domu poinformuj o swoich obawach sąsiadów. Poproś żeby nie wpuszczali obcych na klatkę schodową i zwracali uwagę na osoby, które się kręcą w okolicy. Niech oni również reagują. Mogą oni być także ważnym źródłem dowodowym.
  1. Gromadź wszelkie dowody stalkingu! Zachowuj smsy, zrób zrzuty ekranu wiadomości na facebooku i innych komunikatorach. Nagrywaj rozmowy. Znajdź świadków! Świadkami mogą być członkowie Twojej rodziny, znajomi i sąsiedzi, którzy widzieli jak stalker Cię nachodził. Udokumentuj także Twoje działania – np.: wiadomość, że nie zgadasz się na wysyłanie Ci wiadomości.
  1. Zgłoś się do adwokata. Jako pokrzywdzona masz prawo mieć zawodowego pełnomocnika! Korzystaj z tego prawa. Wynajęcie adwokata to koszt, który się jednak opłaca. Adwokat pomoże Ci ocenić posiadane przez Ciebie dowody, przygotuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W toku sprawy adwokat będzie Ci towarzyszył we wszystkich czynnościach z Twoim udziałem, a na rozprawie w sądzie będzie Cię reprezentował i podnosił wszystkie istotne dla Ciebie okoliczności. Jeżeli dojdzie do skazania Sąd zasądzi na Twoją rzecz od oskarżonego zwrot kosztów adwokata – może to nie być pełny zwrot, jednakże koniec końców okaże się, że Twój wydatek wcale nie będzie duży.
  1. Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy adwokata – zgłoś się na Policję. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, pokaż im wszystkie dowodowy oraz wnieś o ściganie sprawcy. Stalking jest przestępstwem ściganym jedynie na wniosek pokrzywdzonego. Jak wygląda taki wniosek przedstawię Ci w kolejnym wpisie. Śledź także mojego bloga, ponieważ w następnych wpisach przedstawię Ci prawa i obowiązki pokrzywdzonego.

Pozdrawiam
aplikant adwokacki Eryk Trybuliński
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz