Stopień uszkodzenia ciała a tryb ścigania sprawcy

Stopień uszkodzenia ciała a tryb ścigania sprawcy

Wpisem poświęconym wyróżnianym w kodeksie karnym stopniom uszczerbku na zdrowiu, przedstawiłem podstawowe różnice pozwalające ustalić z jakim rodzajem uszkodzenia ciała mamy do czynienia. Dziś klika słów o tym w jakim trybie ścigany będzie sprawca, w zależności od  skutku swojego zachowania – rodzaju uszczerbku na zdrowiu ofiary. Chodzi oczywiście o tryb prywatno i publiczno skargowy.

Więcej:

Dlaczego to takie ważne?

Jak wskażę poniżej, możliwe są sytuacje, w których to czy sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej zależne będzie wyłącznie od woli pokrzywdzonego przestępstwem.

Tryb ścigania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zawsze ścigane jest z urzędu.

Nie ma znaczenia jakie relacje łączą sprawcę i ofiarę np. czy są krewnymi. Dla przykładu spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu brata będzie ścigane z urzędu niezależnie od woli pokrzywdzonego.

Tryb ścigania średniego uszczerbku na zdrowiu

Więcej wariantów pojawia się przy przestępstwie spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli opisany czyn popełniono nieumyślnie, a ofiarą była osoba najbliższa np. brat, wówczas ściganie odbywa się na wniosek tej osoby.

Niemniej umyślne spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu, podobnie jak w wypadku ciężkiego uszczerbku ścigane jest z urzędu.

Tryb ścigania lekkiego na zdrowiu

Przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu odbywa się z oskarżenia prywatnego. Przy tym rodzaju uszczerbku nie ma znaczenia, dla trybu ścigania czy sprawca działał umyślnie czy  nieumyślnie. Więcej o postępowaniu związanym z prywatnym aktem oskarżenia w naszym e-booku Przewodnik dla pokrzywdzonych i oskarżycieli

Wyjątek stanowi sytuacja kiedy osobą pokrzywdzoną tj. osobą, u której sprawca spowodował lekki uszczerbek na zdrowiu jest osoba najbliższa wspólnie zamieszkująca ze sprawcą. Wówczas zachowanie sprawcy ścigane jest z urzędu.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz