Usprawiedliwienie nieobecności oskarżyciela prywatnego

Usprawiedliwienie nieobecności oskarżyciela prywatnego

Usprawiedliwienie nieobecności oskarżyciela prywatnego na rozprawie głównej

W życiu mogą się zdarzyć sytuacje, że nie możemy się stawić w sądzie pomimo wezwanie. Nie chodzi mi o sytuacje, że nam się nie chce albo mamy inne i ciekawsze plany. Chodzi o sytuacje gdy z przyczyn obiektywnych nie możemy przybyć do sądu. Opowiadałem Ci już o tym, że niestawiennictwo oskarżyciela prywatnego i jego pełnomocnika na rozprawie głównej bez usprawiedliwionych powodów uważa się za odstąpienie od oskarżenia. Jest tzw. dorozumiane odstąpienie od oskarżenia i powoduje umorzenie postępowania.

Zobacz wpis: Prywatny akt oskarżenia – możliwość odstąpienia od oskarżenia.

Aby uniknąć umorzenia postępowania należy swoją nieobecność usprawiedliwić. Poniżej przedstawiam Ci wzór takiego usprawiedliwienia.


Wrocław, dnia 27 czerwca 2016r.

Mirosław Ryba
zam. we Wrocławiu (50-141)
Plac Nowy Targ 5/2
oskarżyciel prywatny

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia
Wydział V Karny
ul. Podwale 30
50-040 Wrocław

 

Usprawiedliwienie
niestawiennictwa oskarżyciela prywatnego na rozprawę główną

W imieniu własnym, na podstawie art. 496 § 3 k.p.k. wnoszę o usprawiedliwienie mojej nieobecności na rozprawie głównej w sprawie z prywatnego aktu oskarżenia przeciwko Adamowi Gzymsowi oskarżonemu o czyn z art. 212 § 1 k.k.

Uzasadnienie

W dniu 1 kwietnia 2016r. wniosłem do tut. Sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko Adamowi Gzymsowi oskarżając go o czyn z art. 212 § 1 k.k. W dniu 13 maja 2016r. odbyło się posiedzenie pojednawcze, które nie przyniosło jednak żadnego skutku. W tej sytuacji tut. Sąd wyznaczył rozprawę główną na dzień 1 lipca 2016r.

W dniu wyznaczonym na pierwszą rozprawę główną nie mogę się jednak stawić w sądzie. Będę bowiem przebywać w szpitalu, ze względu na zaplanowany w tym dniu zabieg chirurgiczny. Mój stan zdrowia nagle się pogorszył i lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu zabiegu właśnie w tym dniu. Mój stan zdrowia wymaga jego bezzwłocznego przeprowadzenia.

Z tego względu moja nieobecność na rozprawie głównej jest usprawiedliwiona.

W załączeniu:

– zaświadczenie o zaplanowanym zabiegu chirurgicznym.

Pozdrawiam
aplikant adwokacki Eryk Trybuliński
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz