Warunkowe zwieszenie wykonania kary po wyroku - art 152 kkw

Warunkowe zwieszenie wykonania kary po wyroku – art 152 kkw

W poprzednim wpisie wspomniałem, że warunkowe zawieszenie można uzyskać nie tylko w wyroku skazującym. Możliwa jest sytuacja, kiedy sąd nie przychyli się do argumentacji obrony i wymierzy karę bez warunkowego zawieszenia. Co do zasady skazany trafi wówczas do zakładu karnego.

Istnieje jednak instytucja pozwalająca skazanemu na karę pozbawienia wolności czasowo uniknąć pobytu w zakładzie karnym.

Przy spełnieniu pewnych warunków skazany może w ogóle nie trafić do zakładu karnego.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary a odroczenie jej wykonania?

Całą procedurę mającą na celu uniknięcie pozbawienia wolności należy zacząć od uzyskania odroczenia wykonania kary.

Więcej: Odroczenie wykonania kary

Uzyskując odroczenie wykonania kary początkowo jedynie przesuwamy w czasie moment rozpoczęcia odbywania kary w zakładzie karnym. Oznacza to, że z upływem okresu na jaki udzielono odroczenia, kara podlegać będzie wykonaniu. Jeżeli jednak łączny okres na jaki udzielono odroczenia trwał co najmniej jeden rok, wówczas jest to podstawą do starania się o warunkowe zawieszenie wykonania kary na podstawie art. 152 kkw.

Nie bez przyczyny wspomniałem o “łącznym czasie trwania” odroczenia wykonania kary. Sąd może udzielić takiego odroczenia kilkukrotnie. Wbrew dosłownemu brzmieniu przepisów, wskazany okres liczy się od wydania pierwszego postanowienia o udzieleniu odroczenia.

Kiedy warunkowe zawieszenie wykonania kary po wyroku?

Warunki uzyskania warunkowego zawieszenia wykonania kary w tym trybie nie różnią się zbytnio od warunków, które trzeba spełnić żeby uzyskać zawieszenie w zwyczajnym trybie (orzeczenia warunkowego zawieszenia wykonania kary w wyroku skazującym). Orzeczona kara nie może przekraczać roku, a sąd musi uznać że taki wymiar kary spełni jej cele.

Skazany (już nie oskarżony) musi jednak pamiętać, o uwzględnianym przez sąd orzekający w przedmiocie warunkowego zawieszenia wykonania kary „zachowaniu sprawcy po popełnieniu przestępstwa„. Kryterium to nie tylko rozciąga się na zachowanie po wydaniu wyroku lecz w zasadzie koncentruje się na tym okresie!

Analizując orzeczenia zapadłe w przedmiocie udzielenia warunkowego zawieszenia wykonania kary w omawianym trybie zauważyć można pewną pułapkę. Jeżeli zachowanie skazanego zostanie uznane za uchylanie się od rozpoczęcia wykonywania kary wówczas nie ma szans na uzyskanie zawieszenia jej wykonania. Ważne jest zatem roztropne podejmowanie działań w tym zakresie.

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz