Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej – art. 270 § 2 k.k.

W praktyce obrotu prawnego zdarzają się sytuacje kiedy jedna osoba przekazuje drugiej pusty blankiet opatrzony jej podpisem, po to aby druga osoba we właściwym czasie wypełniła go stosownie do ustaleń stron (np. weksel in blanco).

Wynika to z faktu, iż nie zawsze da się z góry przewidzieć jaką dokładnie treść powinien mieć sporządzany dokument, a kolejne spotkanie celem złożenia podpisu może być znacznie utrudnione czy wręcz niemożliwe.

Podpisany przez wystawcę dokument, który po jego wypełnieniu nabierze określonej mocy prawnej jest praktyką, która kryje jednak w sobie kilka pułapek.

Choć oczywiście z zasady podpisany blankiet przekazywany jest osobie, którą wystawca darzy zaufaniem, nie ma gwarancji iż osoba ta wypełni blankiet zgodnie z ustaleniami. Możliwa jest także sytuacje kiedy blankiet niezależnie od woli wystawcy trafi do osoby trzeciej.

Odpowiedzialność karna za wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby podpisującej

Zabezpieczeniem interesów wystawcy blankietu jest właśnie przepis art. 270 § 2 k.k. uznający za przestępstwo sytuację, w której wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą osoby, która go podpisała.

Aby zachowanie sprawcy uznać za ww. przestępstwo spełnione muszą być dwa warunki. Pierwszym oczywistym jest wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą wystawcy. Okoliczność ta choć oczywista dla pokrzywdzonego bo przecież dobrze wie co miało być wpisane na blankiecie jest jednak trudna do udowodnienia zwłaszcza jeżeli blankiet sporządzony był bez świadków. Dopuszczalne są jednak inne dowodu pozwalające ustalić umówioną treść blankietu.

Samo niezgodne z wolą wystawcy wypełnienie blankietu nie stanowi omawianego przestępstwa. Drugim warunkiem odpowiedzialności przestępności tego zachowania jest to, aby opisane powyżej wypełnieni blankietu nastąpiło na szkodę wystawcy.

Pojęcie „na szkodę” rozumiane jest jako niekorzystne dla interesów  wystawcy nie jest jednak konieczne aby wyrządziło rzeczywistą szkodę w jego mieniu, wystarczające jest spowodowanie zagrożenia.

Art. 270 § 2 w kodeksie karnym

Kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 270 § 2 ?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz