Zakaz prowadzenia pojazdów a konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.

Zakaz prowadzenia pojazdów a konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.

Wpływ orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na posiadane uprawnienia.

Konsekwencje płynące z orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów są całkiem oczywiste – we wskazanym okresie pod groźbą kary nie wolno prowadzić pojazdów. Pojawia się jednak pytanie czy po upływie okresu na jaki orzeczono zakaz można ponownie usiąść za kierownicą i jeżeli tak to co trzeba wcześniej zrobić. Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie.

Środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest niezwykle popularnym składnikiem „kary” orzekanej za przestępstwa i wykroczenia związane z ruchem pojazdów. W pewnych wypadkach jest to element obligatoryjny, czyli taki, który Sąd musi zawrzeć w wyroku. W wypadku orzekania zakazu prowadzenia pojazdów w związku z popełnionym przestępstwem jest on orzekany w latach od roku do lat 15. Przy wykroczeniach, środek ten wymierzany jest w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zakaz prowadzenia pojazdów a egzamin na prawo jazdy

Obok oczywistych korzyści płynących z uzyskania jak najkrótszego okresu na jaki orzeczono ww. środek, warto pamiętać o możliwej konieczności ponownego sprawdzenia kwalifikacji  do kierowania pojazdami– egzaminie na prawo jazdy.

Regulacji dotyczącej omawianego problemu nie znajdziemy w żadnym z kodeksów, znajduje się ona w ustawie o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 49 § 1 pkt 3b wskazanej ustawy ponownemu sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok.

Co oznacza to w praktyce?

W przypadku popełnienia przestępstwa, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów sytuacja nie wygląda różowo, jedynie najniższy wymiar omawianego środka karnego nie będzie wiązał się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Warto jednak pamiętać o sygnalizowanym problemie i spróbować uzyskać korzystny wyrok także w tej sferze.

Trochę więcej matematyki pojawia się w wypadku orzekania zakazu prowadzenia pojazdów w związku z popełnionym wykroczeniem. Tutaj środek ten orzekany jest w miesiącach, co oznacza że możliwe jest orzeczenie go np. w wymiarze 13 miesięcy co już powoduje konieczność ponownego zdania egzaminu. Jednocześnie dolna granica zakazu prowadzenia pojazdów w wypadku wykroczeń jest relatywnie niska (3 miesiące) co daje większe szanse na to, że orzeczony środek nie przekroczy roku.

W wypadku krótszego od roku zakazu prowadzenia pojazdów, po jego upływie prawo jazdy można odebrać we właściwym starostwie powiatowym.

Jeżeli jednak nie uda się uzyskać odpowiednio łagodnego rozstrzygnięcia w kwestii zakazu prowadzenia pojazdów nie przekreśla to szans na odzyskanie prawa jazdy, trzeba tylko zdać egzamin 🙂

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

1 - Ilość komentarzy

Zostaw komentarz