Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Nie wiem czy kiedykolwiek byłeś na prokuraturze, ale dostać się tam nie jest tak łatwo. Trzeba się wylegitymować w portierni i zostać wpuszczonym dalej. Aby spotkać się z prokuratorem trzeba być wezwanym, bądź uprzednio się umówić. Ostatnio będąc na prokuraturze widziałem następującą scenę:

Otóż pewien Pan próbował dostać się do budynku prokuratury i koniecznie od razu spotkać się prokuratorem. Wszystko jedno z jakim – każdy był dla niego właściwy. Pan uważał, że został pokrzywdzony przestępstwem popełnionym przez jego żonę i koniecznie chciał natychmiast to zgłosić. Pan został poinformowany o tym, że może pisemnie zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nie umiał jednak tego zrobić, co powodowało u niego frustrację i agresywne zachowanie wobec Pani w portierni. Próbował wedrzeć się do środka, aż została wezwana ochrona.

To skrajny przypadek, jednak jak to w życiu, często się zdarza, że pokrzywdzenie przestępstwem nie podejmują żadnych działań bo nie wiedzą jak, a sprawcom uchodzi to płazem. Opowiem Ci w jaki sposób poinformować organa ścigania o popełnionym przestępstwie oraz pokażę Ci wzór takiego zawiadomienia. W kolejnych wpisach opowiem Ci także o Twoich prawach jako pokrzywdzonego i dlaczego warto, żebyś był reprezentowany przez adwokata.

Co zrobić gdy zostałeś pokrzywdzony w wyniku przestępstwa.

Jeżeli zostało popełnione przestępstwo na Twoją szkodę powinieneś złożyć zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa. Jeżeli nie jesteś pewien, czy działania innej osoby mają charakter przestępny, możesz udać się po poradę prawną do adwokata, który oceni Twoją sytuację.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa możesz złożyć:

  1. Pisemnie, przygotowując samemu pismo, w którym opiszesz na czym polegać ma przestępstwo, kiedy i gdzie zostało popełnione. Nie musisz podawać artykułów z kodeksu karnego. Wystarczy, że opiszesz dokładnie wszystkie okoliczności i sprawców. Organy ściągania znają prawo karne i same dojdą do tego, jakie przestępstwo zostało popełnione. Pismo takie możesz wysłać na Policję lub Prokuraturę.
  2. Możesz także zlecić adwokatowi przygotowanie takiego zawiadomienia. Adwokat wypyta Cię o wszystkie okoliczności sprawy, a następnie przygotuje pismo, zawierające odpowiednie uzasadnienie.
  3. Możesz złożyć ustne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W tym celu zgłoś się na najbliższym komisariacie Policji. Zostaniesz od razu przesłuchany w charakterze świadka. W takim wypadku sporządzony zostanie wspólny protokół z przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie i przesłuchania w charakterze świadka osoby zawiadamiającej. W protokole tym można również zamieścić wniosek o ściganie.

Osobiście polecam Ci składanie pisemnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Po pierwsze dlatego, że pisząc takie zawiadomienie dajesz sobie czas na ochłonięcie, na przemyślenie całej sytuacji i opisanie jej w sposób logiczny i spójny. Składając zawiadomienie ustnie możesz być zdenerwowany, poruszony przestępstwem, a przez to czasem zapominasz o istotnych dla sprawy szczegółach. Ponadto, w aktach sprawy pozostanie Twoje pisemne zawiadomienie, w tym przede wszystkim Twoje wnioski dowodowe. Z doświadczenia wiem, że w protokole przesłuchania przy ustnym zawiadomieniu, Policja nie zawsze umieszcza wszystkie najważniejsze informacje, a czasem pomija Twoje wnioski dowodowe.

Na wniosek pokrzywdzonego składającego zawiadomienie o przestępstwie wydaje mu się potwierdzenie złożenia zawiadomienia, zawierające datę oraz miejsce jego przyjęcia, wskazanie organu przyjmującego wraz z danymi do kontaktu, sygnaturę sprawy, dane określające tożsamość pokrzywdzonego, czas i miejsce popełnienia czynu, którego dotyczy zawiadomienie, oraz zwięzły opis czynu i wyrządzonej szkody. O prawie tym należy pokrzywdzonego pouczyć.

W kolejnym wpisie pokażę Ci wzór zawiadomienia.

 Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – wzór

Pozdrawiam
aplikant adwokacki Eryk Trybuliński
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

1 - Ilość komentarzy

  1. Konstancja

    Pierwsze artykuły od kilku miesięcy ktore są rzeczowo jasno napisane i daje likea x1000 chociaż tematu ktorego szukam nie mogę odnalezc- te sa bardzo pomocne do dalszych moich poczynań jak tylko upewnię się że dzialam slusznie i rzetelnie podejdę do sprawy- reszta z Waszymi artykułami pójdzie jak należy..mnie jako żonę zmarlego
    tragicznie męża olała…bo na miejscu śmierci w cudowny sposób znalazla się jego rodzina cudownie nie znajac mojego miejsca pobytu…to chyba art 233kw tak najogolniej.Zabrano nam jego cialo nie dostalam postanowienia o umorzeniu sledztwa az…w koncu mam.i tylko 7 dni na ogarnięcie tego dramatu.Poczytam szczegółowo tutaj i czuje ze rozjasni mi to wiele spraw…pozdrawiam i życzę sukcesów!

Zostaw komentarz