Art. 244 kk Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów

Art. 244 kk – Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów

Przestępstwo polegające na złamaniu orzeczonego przez Sąd nakazu lub zakazu jest niejako tłem „przestępstwa pierwotnego” –  tego od którego wszystko się zaczęło. Dzisiejszy wpis poświęcony jest jednej z kilku konsekwencji jazdy w stanie nietrzeźwości – orzeczonemu zakazowi prowadzenia pojazdów.

Tytułem przypomnienia w art. 178a k.k. określono przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, § 1 tego artykułu stanowi następująco:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Grzywna, kara ograniczenia wolności, pozbawienia wolności… nic o zakazach czy nakazach. Prawo nie zawsze jest proste, O obowiązku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów i to na czas nie krótszy od lat trzech mowa w art. 42 kodeksu karnego. Maksymalny okres orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów w wypadku omawianego przestępstwa wynosi lat 15.

Patrząc na względnie łagodne kary przewidziane dla nietrzeźwego kierowcy można ulec wrażeniu, że orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów to „nic takiego” – błąd !

Może i ustawodawca zbyt pobłażliwie podszedł do karania nietrzeźwych kierowców, zostawmy to jako dyskusyjne. Niech nie zmyli naszej czujności poboczny względem orzeczonej kary, charakter środka karnego – zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to równorzędny element „kary” za popełnione przestępstwo a jego naruszenie będzie egzekwowane równie surowo jak uchylanie się od wykonania kary głównej.

Prawny wyraz powyższej koncepcji znajdujemy w art. 244 kodeksu karnego, w którym naruszenie zakazu sądowego zagrożono karą pozbawienia wolności do lat 3 !

Niezależnie od  łagodności orzeczonej kary oraz braku bezpośredniej dolegliwości orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, należy pamiętać o konsekwencjach ich naruszenia. To, że fizycznie można wsiąść do auta i pojechać nim na zakupy nie oznacza, że jest do akceptowalne i bezkarne.

Pamiętajmy, nie wszystko co wykonalne jest legalne !

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 244 kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Zespół Prawa Karnego
Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia

KONTAKT
Telefon: 695 560 425 e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla nas to dowód, że nasza praca jest przydatna, co daje nam motywację do dalszego pisania 🙂

adwokat wrocław


Potrzebujesz pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa karnego i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co Kancelaria może dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z nami.

Zostaw komentarz