ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Art. 178a k.k. – Jazda w stanie pod wpływem środka odurzającego

O tym, że nie wolno jeździć po alkoholu słyszał chyba każdy, nie jest to żadne novum. Dla wielu jest to jedyne ograniczenie w kierowaniu samochodem. Nie do końca tak jest.. Ustawodawca reagując na zmiany w społeczeństwie, w tym zmiany dotyczące spożywanych używek, zabronił pod groźbą kary sięgającej 2 lat pozbawienia wolności jazdy samochodem pod wpływem środka odurzającego.

W kwestii określenia kiedy kierujący pojazdem w ruchu lądowym popełnia przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości nie ma problemów, już nawet podręczne alkomaty stosowane rutynowo są w stanie to określić. Choć i one obarczone są pewnymi wadami, o których warto wiedzieć a wspomniałem o nich tutaj [ link do art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń – jazda po spożyciu alkoholu]

W przypadku zatrzymania kierowcy względem którego pojawią się podejrzenia o spożycie środka odurzającego, przeprowadzana jest wstępna kontrola, najczęściej przy pomocy testera śliny. Tak powierzchowna forma kontroli wynika z niemal nieograniczonej ilości środków odurzających, ich mieszanin i stężeń. W praktyce nie wiadomo czego szukać, bowiem „tradycyjne” środki odurzające coraz silniej wypierane są przez nowe,  stricte syntetyczne środki.

Jeżeli już ten pierwszy, prosty test wskaże na obecność w organizmie kierowcy środka odurzającego, wówczas kolejny etap badań odbywa się po pobraniu od kierowcy  krwi. Próbka krwi kierowcy będzie przedmiotem badań biegłego toksykologa, którego opinia będzie decydująca dla ustalenia czy kierowca popełnił przestępstwo z art. 178a k.k. poprzez prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym znajdując się pod wpływem środka odurzającego.

Dlaczego ta opinia jest tak ważna ? Ponieważ w niej biegły określi czy kierowca znajdował się pod wpływem środka odurzającego. Podobnie jak w przypadku alkoholu, nie zawsze spożycie (inaczej – nie każda spożyta ilość) skutkować będzie stanem określanym  jako „pod wpływem środka odurzającego”. Mówiąc nieco prościej czasami zażytego środka jest zbyt mało, lub od spożycia upłynęło już zbyt dużo czasu i zatrzymany kierowca nie odczuwa już skutków spożytego narkotyku.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

4 thoughts on “Art. 178a k.k. – Jazda w stanie pod wpływem środka odurzającego”

 1. Witam zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli pojazdu funkcjonariusz stwierdził że jestem pod wpływem narkotyków. Po przeszukaniu auta znaleziono w nim substancje. Po badaniach technika wynik był nie określony jak środki zakazane,ale było mało przeprowadzono test na ślinę i tu wynik o dziwo był pozytywny test pokazał w ślinie zawartość thc , zgodziłem się na badania krwi. Wypuszczono mnie po paru godzinach. Pytanie moje brzmi ” co dalej „. Proszę o jakieś sugestię z góry dziękuję.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.