O tym, że nie wolno jeździć po alkoholu słyszał chyba każdy, nie jest to żadne novum. Dla wielu jest to jedyne ograniczenie w kierowaniu samochodem. Nie do końca tak jest.. Ustawodawca reagując na zmiany w społeczeństwie, w tym zmiany dotyczące spożywanych używek, zabronił pod groźbą kary sięgającej 2 lat pozbawienia wolności jazdy samochodem pod wpływem środka odurzającego.
W kwestii określenia kiedy kierujący pojazdem w ruchu lądowym popełnia przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości nie ma problemów, już nawet podręczne alkomaty stosowane rutynowo są w stanie to określić. Choć i one obarczone są pewnymi wadami, o których warto wiedzieć a wspomniałem o nich tutaj [ link do art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń – jazda po spożyciu alkoholu]
W przypadku zatrzymania kierowcy względem którego pojawią się podejrzenia o spożycie środka odurzającego, przeprowadzana jest wstępna kontrola, najczęściej przy pomocy testera śliny. Tak powierzchowna forma kontroli wynika z niemal nieograniczonej ilości środków odurzających, ich mieszanin i stężeń. W praktyce nie wiadomo czego szukać, bowiem „tradycyjne” środki odurzające coraz silniej wypierane są przez nowe, stricte syntetyczne środki.
Jeżeli już ten pierwszy, prosty test wskaże na obecność w organizmie kierowcy środka odurzającego, wówczas kolejny etap badań odbywa się po pobraniu od kierowcy krwi. Próbka krwi kierowcy będzie przedmiotem badań biegłego toksykologa, którego opinia będzie decydująca dla ustalenia czy kierowca popełnił przestępstwo z art. 178a k.k. poprzez prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym znajdując się pod wpływem środka odurzającego.
Dlaczego ta opinia jest tak ważna ? Ponieważ w niej biegły określi czy kierowca znajdował się pod wpływem środka odurzającego. Podobnie jak w przypadku alkoholu, nie zawsze spożycie (inaczej – nie każda spożyta ilość) skutkować będzie stanem określanym jako „pod wpływem środka odurzającego”. Mówiąc nieco prościej czasami zażytego środka jest zbyt mało, lub od spożycia upłynęło już zbyt dużo czasu i zatrzymany kierowca nie odczuwa już skutków spożytego narkotyku.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:
- Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego?
- Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i skazanie bez rozprawy
- Warunkowe umorzenie postępowania karnego
- Warunkowe zawieszenie wykonania kary
- Na czym polega kara ograniczenia wolności
- Kto może być obrońcą oskarżonego
- Warunkowe umorzenie postępowania przeciwko pijanemu kierowcy