Nie o wszystkich przestępstwach mówią media Nie wszystkie przestępstwa muszą być spektakularne. Są takie przestępstwa, które można określić jako „ciche”, o których się nie mówi. Przestępstwa, z którymi każdy może się spotkać, które ranią wiele osób. Ku zaskoczeniu pokrzywdzonych Policja w tych sprawach nie podejmuje żadnych czynności. Zniechęceni pokrzywdzeni często nie znają swoich praw i nic z tymi sprawami nie robią.
Opowiadam Ci teraz o przestępstwach z oskarżenia prywatnego. Jest ich w kodeksie karnym zaledwie kilka. Są to:
- Przestępstwo zniesławienia – art. 212 k.k.
- Przestępstwo zniewagi – art. 216 k.k.
- Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej – art. 217 k.k.
- Przestępstwo nieumyślnego spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu – art. 157 § 1 k.k.
- Przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu – art. 157 § 2 k.k.
O wszystkich tych przestępstwach opowiem Ci dokładniej w kolejnych wpisach.
Prokuratura i Policja odmówią wszczęcia postępowania w tych sprawach i ścigania tych przestępstw w trybie publicznoskargowym. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic w sprawie zrobić. Przeciwnie. To właśnie od Ciebie, od Twojej determinacji zależeć będzie, czy sprawca przestępstwa zostanie w ogóle ukarany. Jeżeli Ty nie postanowisz działać, nikt nie doprowadzi do ukarania sprawców. Pozostaną oni bezkarni. Prawo daje Ci jednak odpowiednie narzędzia, o których powinieneś wiedzieć.
- Po pierwsze, możesz samemu rozpocząć postępowanie przeciwko oskarżonemu. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Możesz zgłosić sprawę na Policji, składając skargę, którą Policja przekaże bezpośrednio właściwemu Sądowi. Możesz także samemu napisać prywatny akt oskarżenia. Musi on zawierać przynajmniej wskazanie osoby oskarżonego, pokrzywdzonego, czyn o jaki zarzucasz oskarżonemu oraz dowody, na których opierasz oskarżenie.
- Po drugie, jako pokrzywdzony możesz korzystać z pomocy adwokata. Profesjonalny pełnomocnik jakim jest adwokat pomoże Ci ocenić sprawę oraz materiał dowodowy, a także napisać prywatny akt oskarżenia. Adwokat będzie Cię również reprezentował w postępowaniu przed Sądem. Twój adwokat będzie obecny na każdej rozprawie, pomoże przeprowadzić dowody i dopilnuje, by wszystkie istotne dla Ciebie okoliczności zostały podniesione. Jeżeli sąd skaże oskarżonego zasądzi również od niego zwrot kosztów postępowania, w tym wynagrodzenie Twojego adwokata. Nie poniesiesz zatem żadnych kosztów.
- Po trzecie, jako oskarżyciel prywatny możesz brać aktywny udział w postępowaniu. Możesz zadawać pytania oskarżonemu i dowodzić jego winy. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić czynności dowodowej (np.: zabezpieczyć nagrań z miejskiego monitoringu) możesz zgłosić Sądowi taką potrzebę, a Sąd zleci wykonanie tej czynności Policji.
- Możesz skorzystać z możliwości pojednania się z oskarżonym na pierwszej rozprawie przed Sądem. Nie każdemu zależy na doprowadzeniu do skazania oskarżonego. Możesz przecież chcieć jedynie naprawienia szkody i usłyszenia przepraszam. Masz szansę na pojednanie przed Sądem. Uwierz mi, nawet jeśli oskarżony nie chciał Cię przeprosić, ani naprawić szkody, po wniesieniu aktu oskarżeniu wielu z nich zmienia zdanie.
W kolejnych wpisach opowiem Ci o całej procedurze postępowania prywatnoskargowego.