O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

ZAPRASZAM NA MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Jak wygląda przesłuchanie podejrzanego?

Przesłuchanie podejrzanego

Jak będzie wyglądało Twoje przesłuchanie?

Podejrzany jest jedną z najważniejszych osób postępowania karnego. Prawa i obowiązki podejrzanego szczegółowo regulują przepisy prawa. W niniejszym wpisie kilka słów o tym jak w praktyce wygląda przesłuchanie podejrzanego.

Najczęściej pierwsze przesłuchanie podejrzanego ma miejsce na Policji. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu odbywa się ono w pomieszczeniu, w  którym na co dzień pracują policjanci. Nie jest to więc widziany w filmach niewielki pokój za lustrem weneckim.

Pierwszy etap przesłuchania podejrzanego – postanowienie o przedstawieniu zarzutów

Po pierwszym szoku wywołanym niezwykle przyziemnym widokiem miejsca przesłuchania podejrzany informowany jest o treści przedstawianego mu zarzutu, czyli w pewnym uproszczeniu – o co się go podejrzewa.

Warto wiedzieć, że chwili przedstawienia zarzutu stajesz się podejrzanym i możesz korzystać z prawa do obrony w tym możesz odmówić odpowiedzi na pytania, odmówić zeznań lub nawet zeznawać nieprawdę. O tych prawach przesłuchujący musi Cię poinformować.

Bywa, że policja stosuje pewną sztuczkę, która polega na tym, że wzywa Cię na przesłuchanie w charakterze świadka. Wówczas przesłuchujący informuje Cię, że musisz mówić prawdę, a za składanie fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności.To bardzo niebezpieczne.

Pamiętaj, że jeśli w toku takiego przesłuchania padnie pytanie, na które odpowiadając mógłbyś sobie zaszkodzić (narazić się na odpowiedzialność karną) możesz odmówić na nie odpowiedzi.

Dobrowolne poddanie się karze?

Po przedstawieniu zarzutów przesłuchujący zadaje podejrzanemu pytania dotyczące zdarzenia. W tym najważniejsze czy przyznaje się on do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Zwykle w tym miejscu opisywane są korzyści płynące z przyznania się do winy i dobrowolnego poddania się karze. Takie rozwiązanie – choć często prezentowane przez przesłuchującego – jako złoty środek, nie zawsze w najlepszy sposób zabezpiecza interesy podejrzanego.

Przede wszystkim należy pamiętać, że warunki dobrowolnego poddania się karze można negocjować z prokuratorem do końca postępowania przygotowawczego, nie ma więc konieczności natychmiastowego godzenia się na przedstawioną propozycję.

Przeczytaj także: Dobrowolne poddanie się karze

Podczas przesłuchania podejrzany powinien pamiętać także o tym, że treść jego wyjaśnień zapisywana jest w protokole, ma on zatem prawo żądać aby zostało w nim zamieszczone wszystko co wyjaśnił i tylko to, nadto aby zostało to zapisane z pełną dokładnością.

Kontroluj treść protokołu

Kontrolowanie przez podejrzanego treści protokołu jest o tyle istotne, że podczas późniejszych wyjaśnień składanych już w sądzie będą one porównywane z tymi złożonymi podczas przesłuchania. Co istotne, nawet niewielkie nieścisłości mogą działać na niekorzyść podejrzanego w późniejszym toku procesu. Oczywiście, jeśli podejrzany ma obrońcę – to właśnie on kontroluje protokół.

Przesłuchanie na ogół kończy się podpisaniem przez podejrzanego protokołu przesłuchania czym potwierdza on zgodność protokołu z treścią złożonych wyjaśnień.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty z zakresu prawa karnego?
Zadwoń do mnie: 695 560 425

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o sprawach karnych