ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Recydywa podstawowa art. 64 § 1 k.k.

Poprzednim wpisem pokazałem, że recydywa w rozumieniu kodeksu karnego, czyli instytucja zaostrzająca odpowiedzialność karną ma nieco inne od potocznego znaczenie. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie jak wskazuje sam tytuł recydywie podstawowej, jak można się domyślić najczęściej spotykanej postaci recydywy.

Sama instytucja recydywy podstawowej została opisana w art. 64 § 1 kodeksu karnego:

Art. 64. § 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.”

Analizując przesłanki przewidziane w powyższym przepisie już na pierwszy rzut oka widzimy, że nie chodzi tu o każdego sprawcę, który ponownie popełnia przestępstwo. Recydywa podstawowa (dalej będę nazywał ją po prostu recydywą) ma zastosowanie wyłącznie wobec sprawców przestępstw umyślnych. Dla przyjęcia odpowiedzialności w warunkach recydywy nie ma znaczenia rodzaj popełnionego przestępstwa a jedynie fakt, iż było to przestępstwo umyślne. Ma to o tyle znaczenie, że nawet stosunkowo ciężkie przestępstwo popełnione jednak nieumyślnie, w razie ponownego skazania nie będzie brane pod uwagę jako podstawa odpowiedzialności w warunkach recydywy.

Kolejno ustawa wymaga aby sprawca przestępstwa „pierwszego” odbył co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności, co ważne musi to być kara pierwotna. Możliwe są sytuacje, kiedy sprawca skazany na karę grzywny czy też ograniczenia wolności na skutek zamiany orzeczonej kary finalnie odbywać będzie karę pozbawienia wolności, taka zastępcza kara pozbawienia wolności nie będzie podstawą przyjęcia odpowiedzialności w warunkach recydywy. Podsumowując ten wątek, za „pierwsze przestępstwo” sprawca musi zostać skazany na karę pozbawienia wolności oraz odbyć co najmniej 6 miesięcy tej kary, do okresu tego zalicza się także okres tymczasowego aresztowania, jeżeli został on zaliczony na poczet odbywanej kary.

Idąc dalej, kolejne przestępstwo (nazwijmy je „drugim”) musi także być przestępstwem umyślnym i to podobnym to „pierwszego”. Pewne wątpliwości powstają przy rozumieniu zwrotu „podobnym”, nie chodzi tu o podobieństwo w sposobie działania czy też osobie pokrzywdzonej (choć mogą to być okoliczności świadczące o podobieństwie przestępstw). W pewnym uproszczeniu możemy przyjąć, że za przestępstwa podobne uważa się przestępstwa godzące w to samo/zbliżone dobro prawne np. mienie czy też zdrowie lub życie.

Warto zwrócić uwagę, że obok opisanych powyżej warunków do odpowiedzialności w warunkach recydywy konieczne jest zachowanie pewnych ram czasowych. Przestępstwo „drugie” musi zostać popełnione w ciągu pięciu lat, liczonych od zakończenia odbywania kary za przestępstwo „pierwsze”.

Dopiero łączne spełnienie opisanych powyżej przesłanek powoduje odpowiedzialność sprawcy w warunkach recydywy. Jakie są tego konsekwencje ? Za przestępstwo popełnione w recydywie sąd może wymierzyć karę przewidywaną za ”przestępstwo drugie” w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Zwróćmy uwagę na fakultatywny charakter tego zaostrzenia odpowiedzialności. Nie ma tutaj mowy o automatyzmie. Pomimo zaistnienia wszystkich warunków odpowiedzialności w ramach recydywy, sąd nie musi zastosować surowszego rygoru odpowiedzialności.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

2 thoughts on “Recydywa podstawowa art. 64 § 1 k.k.”

 1. Witam, niby wszystko jasno wytłumaczone, ale co w takiej sytuacji:
  1. Pan X zostaje skazany, przez 3 miesiące przebywa w zakładzie karnym po czym zostaje zwolniony na dozór elektroniczny. Po tygodniu dowiaduje się, że sąd odwiesił drugi wyrok i wróci do ZK. Nie zamierza – więc ucieka, zdejmuje dozór. W czasie ucieczki, dokonuje podobnych przestępstw.
  Zostaje złapany – czy jest podstawa do recydywy, skoro spędził w ZK tylko 3 miesiące + 1 miesiąc na dozorze elektronicznym?
  2. Jeśli cały okres ucieczki liczony jest jakby był na dozorze elektronicznym, to rozumiem, że ten rok ucieczki wliczany jest to długości kary?

  1. aplikant adwokacki Łukasz Łukaszewski

   Szanowny Panie,

   Bardzo mi miło, że zainteresował Pana komentowany wpis. Niestety niniejszy blog nie służy do udzielania porad prawnych, opisana przez Pana sytuacja nadaje się do omówienia podczas tradycyjnej porady prawnej.

   Zachęcam do dalszej lektury i komentowania !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.