ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej

Udostępnienie pojazdu osobie nietrzeźwej – przestępstwo czy wykroczenie ?

Obiecałem napisać kilka słów o możliwych konsekwencjach prawnokarnych mogących spotkać osobę, która udostępnia pojazd nietrzeźwemu kierowcy.

Pewien czas temu na blogu pojawił się wpis dotyczący przestępstwa spowodowania wypadku. Dla przypomnienia art. 177 § 1 k.k. brzmi następująco:

„Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1…”

Cytowany przepis nie używa zwrotu „kto prowadząc pojazd mechaniczny, narusza….” oznacza, to że nie trzeba być kierowcą aby spowodować wypadek, o którym mowa w art. 177 k.k. Może dla wielu będzie to zaskoczeniem, ale nie trzeba nawet być na miejscu zdarzenia aby być odpowiedzieć za przestępstwo wypadku !

Tu dochodzimy do sygnalizowanego zagadnienia tj. odpowiedzialności udostępniającego pojazd nietrzeźwemu kierowcy za spowodowany wypadek. Na marginesie, nie jest to żadna nowość, odpowiedzialność udostępniającego pojazd znana była już w kodeksie karnym z 1969 roku.

Dlaczego skoro nie prowadzę mam odpowiadać za spowodowany przez kogoś wypadek?

W przestępstwie z art. 177 k.k. chodzi o naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, którego skutkiem jest wypadek o określonych skutkach zdrowotnych dla jego uczestników. Sąd Najwyższy przyjął, że udostępnienie pojazdu, a zatem faktyczne dopuszczenie do ruchu osoby nietrzeźwej stanowi właśnie takie naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Idąc dalej jeżeli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek to pomiędzy zachowaniem osoby udostępniającej pojazd a spowodowaniem wypadku zachodzi związek przyczynowy, ponieważ z reguły prowadzenie pojazdu przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwym kończy się takim lub podobnym skutkiem.

Przekładając powyższe na prosty schemat, sytuacja przedstawia się następująco:

X udostępnił Y samochód, wiedząc o tym, że Y jest nietrzeźwy – X naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym dopuszczając do ruchu kierowcę, który aktualnie nie był w stanie prowadzić pojazdu w sposób w pełni bezpieczny.

Y spowodował wypadek o kwalifikowanych z art. 177 k.k. skutkach – pomiędzy zachowaniem X a wypadkiem zachodzi związek przyczynowy tego rodzaju, że gdyby nie naruszenie zasad bezpieczeństwa przez X (udostępnienie samochodu) to nie doszłoby do wypadku.

X powinien przynajmniej przewidywać możliwość spowodowania wypadku przez Y ponieważ jest to pewna prawidłowość, że nietrzeźwy kierowca jako osoba o pogorszonej motoryce i postrzeganiu może spowodować wypadek.

Dominujący pogląd.

Sąd Najwyższy już blisko 40 lat temu wyraził pogląd, zgodnie z którym osoba udostępniająca pojazd osobie nietrzeźwej narusza zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i powinna przynajmniej przewidzieć, że skutkiem powierzenia nierzeźwemu kierowcy pojazdu będzie spowodowanie przez niego wypadku.

Powyższe rozumienie przepisu art. 177 k.k. czyniące z udostępniającego pojazd współsprawcę, oparte jest na założeniu, że udostępniający pojazd przynajmniej mógł przewidzieć, że nietrzeźwy kierowca naruszy zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym w następstwie czego spowoduje wypadek.

Możliwa jest jednak sytuacja, kiedy udostępniający pojazd nie mógł nawet przewidzieć że nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i oceniać je należy indywidualnie uwzględniając okoliczności danego zdarzenia.

Jeżeli zostanie ustalone, że osoba udostępniająca pojazd nie mogła w danych okolicznościach przewidywać negatywnych następstw powierzenia pojazdu nietrzeźwemu kierowcy spowoduje to, że odpowie ona jedynie za naruszenie art. 96 § 1 pkt 3 kodeksu wykroczeń (zagrożone grzywną) nie zaś za naruszenie art. 177 § 1 lub 2 kodeksu karnego zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Należy jednak pamiętać o poglądzie zakładającym, iż regułą jest, że prowadzenie pojazdu przez osobę nietrzeźwą kończy się wypadkiem drogowym. O czym udostępniający samochód nietrzeźwemu kierowcy powinien wiedzieć.

Powyższe prowadzi do wniosku, że dalece niewskazane jest udostępnianie pojazdu nietrzeźwemu kierowcy, gdyż może to prowadzić do odpowiedzialności za spowodowany przez niego wypadek, a ta zależnie od skutków może sięgnąć nawet kary 8 lat pozbawienia wolności.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.