Przepisy prawa karnego przewidują wiele „furtek” umożliwiających wcześniejsze opuszczenie zakładu karnego. Najbardziej znaną jest warunkowe przedterminowe zwolnienie. Popularne „warunkowe” uregulowane jest w kodeksie karnym, w art. 77 i następnych.
O tej zasadniczej formie więcej we wpisie: Warunkowe przedterminowe zwolnienie
Dziś obiecywany wcześniej wpis dotyczący warunkowego przedterminowego zwolnienia po przerwie w wykonywaniu kary.
Kiedy można starać się o „warunkowe” po przerwie?
Instytucja zawarta w art. 155 k.k.w. umożliwia opuszczenie więzienia już po 6 miesiącach odbytej kary, zamiast jak na zasadach ogólnych po co najmniej połowie odbytej kary! Żeby skorzystać z tego dobrodziejstwa trzeba łącznie spełnić trzy warunki o charakterze formalnym:
- Odbycie co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności;
- Skorzystanie z przerwy w odbywaniu kary, trwającej co najmniej rok;
- Kara odbywana przez skazanego nie przekracza 3 lat.
Odnosząc się do pierwszej przesłanki należy podkreślić, że nie ma znaczenia czy kara w tym wymiarze została odbyta przed czy po przerwie. Możliwe jest także odbycie omawianych 6 miesięcy kary w części przed przerwą a w części po. Konieczne jest jednak aby warunek odbycia co najmniej 6 miesięcy kary był spełniony w chwili złożenia wniosku o warunkowe zwolnienie.
Wymóg co najmniej rocznej przerwy spełniony będzie niezależnie od tego czy będzie to jedna przerwa orzeczona w wymiarze przekraczającym rok czy też suma kilku następujących bezpośrednio po sobie przerw (stanowiących faktyczne przedłużenie pierwszej przerwy). Warunku tego nie spełni jednak kilka przerw, po których skazany wracał do zakładu karnego i odbywał karę. Chodzi tu więc o nieprzerwany trwający co najmniej rok korzystania z przerwy.
Ponadto aby skorzystać z omawianej instytucji wymiar orzeczonej kary pozbawienia wolności nie może przekraczać 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji gdy skazanego czeka odbycie kilku niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności warunkowe zwolnienie w trybie art. 155 k.k.w. jest możliwe gdy ich suma nie przekracza lat 3.
Jeżeli spełnione są wskazane wyżej przesłanki sąd penitencjarny rozważy prognozę kryminologiczną, mówiąc prościej oceni czy można przypuszczać, że skazany po opuszczeniu zakładu karnego będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Przy spełnieniu wszystkich opisanych przesłanek sąd penitencjarny może udzielić skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z reszty odbywanej kary. Należy pamiętać, że jest to jedynie uprawnienie sądu. Jednakże od postanowienia wydanego przez sąd penitencjarny przysługuje zażalenie, a więc szansa przekonania do swoich racji sądu apelacyjnego.