Przepisy kodeksu karnego nie znają litości dla kierowców na „podwójnym gazie”, konsekwentnie karane są przypadki kiedy osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości siada za kółko. Samo prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2 ! Więcej na ten temat we wpisie „Art. 178a k.k. – Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.”
Jeszcze surowiej traktuje się pijanych sprawców wypadków. Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.
W wypadku kiedy sprawcą opisanego wyżej przestępstwa był kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości, sąd wymierza karę pozbawienia wolności do wysokości górnej granicy zwiększonej o połowę. Prosta matematyka pokazuje, że pijany sprawca śmiertelnego wypadku drogowego może trafić za kraty nawet na 12 lat !
Co jednak ważne, sam stan nietrzeźwości kierującego pojazdem nie przesądza o odpowiedzialności za spowodowanie wypadku, każdorazowo należy zbadać czy kierowca ten naruszył inne zasady bezpieczeństwa w ruchu. Możliwa jest bowiem sytuacja, kiedy nietrzeźwy kierowca zupełnie prawidłowo poruszał się pojazdem i swoim zachowaniem na drodze nie spowodował wypadku. Mówiąc prościej nietrzeźwy uczestnik wypadku drogowego, jeżeli nie był osobą która wypadek ten spowodowała nie popełnia przestępstwa z art. 177 k.k. Oczywiście nie wyłączy to odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Skoro nietrzeźwy kierowca i tak odpowie za przestępstwo to wydawać by się mogło „co za różnica?”. Nic bardziej mylnego ! Nietrzeźwemu sprawcy wypadku drogowego grozić może nawet 12 lat pozbawienia wolności, tymczasem przy przestępstwie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości możliwe jest orzeczenie jedynie kary grzywny bądź ograniczenia wolności.
Z powyższego jednoznacznie wynika, iż warto zadbać o to aby dokładnie zbadano czy nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek czy jedynie uczestniczył w wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu. Okoliczności, o których mowa powyżej najlepiej jest ustalać już w postępowaniu przygotowawczym, wówczas są największe szanse na znalezienie świadków zdarzenia, którzy mogą potwierdzić okoliczności wypadku, tym samym pomóc w udowodnieniu, że pomimo stanu nietrzeźwości kierowcy nie ponosi on winy w spowodowaniu wypadku.
Ponadto zależnie od skutków spowodowanego wypadku, sąd orzeknie wobec nietrzeźwego sprawcy wypadku zakaz prowadzenia pojazdów co najmniej na okres 3 lat, a może orzec go nawet dożywotnio !