Przestępstwo polegające na złamaniu orzeczonego przez Sąd nakazu lub zakazu jest niejako tłem „przestępstwa pierwotnego” – tego od którego wszystko się zaczęło. Dzisiejszy wpis poświęcony jest jednej z kilku konsekwencji jazdy w stanie nietrzeźwości – orzeczonemu zakazowi prowadzenia pojazdów.
Tytułem przypomnienia w art. 178a k.k. określono przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, § 1 tego artykułu stanowi następująco:
„Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Grzywna, kara ograniczenia wolności, pozbawienia wolności… nic o zakazach czy nakazach. Prawo nie zawsze jest proste, O obowiązku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów i to na czas nie krótszy od lat trzech mowa w art. 42 kodeksu karnego. Maksymalny okres orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów w wypadku omawianego przestępstwa wynosi lat 15.
Patrząc na względnie łagodne kary przewidziane dla nietrzeźwego kierowcy można ulec wrażeniu, że orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów to „nic takiego” – błąd !
Może i ustawodawca zbyt pobłażliwie podszedł do karania nietrzeźwych kierowców, zostawmy to jako dyskusyjne. Niech nie zmyli naszej czujności poboczny względem orzeczonej kary, charakter środka karnego – zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to równorzędny element „kary” za popełnione przestępstwo a jego naruszenie będzie egzekwowane równie surowo jak uchylanie się od wykonania kary głównej.
Prawny wyraz powyższej koncepcji znajdujemy w art. 244 kodeksu karnego, w którym naruszenie zakazu sądowego zagrożono karą pozbawienia wolności do lat 3 !
Niezależnie od łagodności orzeczonej kary oraz braku bezpośredniej dolegliwości orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, należy pamiętać o konsekwencjach ich naruszenia. To, że fizycznie można wsiąść do auta i pojechać nim na zakupy nie oznacza, że jest do akceptowalne i bezkarne.
Pamiętajmy, nie wszystko co wykonalne jest legalne !
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 244 kk?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły: