O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

ZAPRASZAM NA MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Jak oznaczyć oskarżonego w prywatnym akcie oskarżenia

Jak oznaczyć oskarżonego w prywatnym akcie oskarżenia

Pisałem już jakie warunki formalne powinien spełniać prywatny akt oskarżenia [link] oraz przedstawiłem Ci wzór takiego aktu [link]. Dla przypomnienia – prywatny akt oskarżenia musi spełniać warunki stawiane wszystkim pismom procesowym: oznaczony musi zostać Sąd do którego wnoszony jest akt, dane i adres oskarżyciela, treść wraz z uzasadnieniem oraz datę i podpis. Ponadto, akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.

W jaki sposób oznaczyć osobę oskarżonego?

Nie ma problemu gdy wiesz kto jest oskarżonym, znasz go z imienia i nazwiska, potrafisz wskazać adres. Wtedy po prostu podajesz w akcie oskarżenia wszystkie te dane wszystkie te dane.

Przykład: Jan Marecki został znieważony przez swojego sąsiada Adama Nowaka. Obaj panowie znają się od lat. Jan Marecki w akcie oskarżenia poda imię i nazwisko oskarżonego oraz jego dokładny adres.

Zauważ jednak, że ustawodawca wymaga od Ciebie oznaczenia osoby oskarżonego, a nie wskazania dokładnych jego danych, których możesz nie znać. Zawsze musisz jednak dostatecznie sprecyzować osobę, którą oskarżasz. Możesz np.: podać numer IP komputera, z którego ktoś na publicznym internetowym forum Cię pomawia. Jeżeli dostatecznie skonkretyzujesz osobę oskarżonego, ustalenie jego konkretnych danych Sąd może zlecić Policji. Na polecenie sądu Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych, po czym ich wyniki przekazuje sądowi.

Poniżesz kilka przykładów:

 • Jan Marecki został wielokrotnie pomówiony na forum internetowym fanów motoryzacji. Nieznana osoba pisała posty, iż sprzedaje on wadliwe samochody, często kradzione, niesprawne i po wypadkach. Choć nie było to prawdą, Jan Marecki stracił wielu klientów. Jan Marecki nie zna danych osoby, która go pomawiała, jednak dzięki pomocy informatyka ustalił, iż wszystkie zniesławiającego go posty na forum pisane były przez jedną i tę samą osobę, korzystającą z komputera o IP 100.100.100. Złożył akt oskarżenia oznaczając osobę oskarżonego jako użytkownika komputera o podanym wyżej adresie IP. Sąd zlecił Policji ustalenie użytkownika. Okazało się, iż jest to Adam Nowak. Sąd prowadził postępowanie przeciwko Adamowi Nowak.
 • Jan Marecki udał się do małego osiedlowego sklepu spożywczego. W środku doszło do awantury pomiędzy właścicielem sklepu, a Janem Mareckim. Właściciel sklepu wyzywał Jana Mareckiego od wariatów, zboczeńców oraz nazwał go śmieciem. Inni kupujący byli świadkami całej sytuacji. Jan Marecki nie wiem jak nazywa się właściciel sklepu. W akcie oskarżonego opisał jednak, iż oskarża właściciela sklepu „Stokrotka” położonego przy ul. Legnickiej 1. Policja na polecenie Sądu ustaliła dane sprawcy.
 • Jan Marecki został celowo uderzony w tramwaju przez młodego mężczyznę w dresie. W wyniku uderzenia doznał uszczerbku na zdrowiu, który trwał jednak krócej niż 7 dni. Młody człowiek zbiegł. Policja nie była w stanie ustalić kim on jest. W akcie oskarżenia Jan Marecki wskazał, że oskarża młodego człowieka, który uderzył go w tramwaju. Takie jednak oznaczenie osoby oskarżonego nie jest wystarczające. Nie jest bowiem odpowiednio konkretne i precyzyjne.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty z zakresu prawa karnego?
Zadwoń do mnie: 695 560 425

Pomoc doświadczonego adwokata
Pomożemy Ci w każdej sprawie sądowej
Porady prawne on-line
Zdalne porady prawne u adwokata bez konieczności wychodzenia z domu lub z biura

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
 • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
 • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
 • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
 • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
 • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
 • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
 • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
 • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o sprawach karnych