ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jak oznaczyć oskarżonego w prywatnym akcie oskarżenia

Pisałem już jakie warunki formalne powinien spełniać prywatny akt oskarżenia [link] oraz przedstawiłem Ci wzór takiego aktu [link]. Dla przypomnienia – prywatny akt oskarżenia musi spełniać warunki stawiane wszystkim pismom procesowym: oznaczony musi zostać Sąd do którego wnoszony jest akt, dane i adres oskarżyciela, treść wraz z uzasadnieniem oraz datę i podpis. Ponadto, akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.

W jaki sposób oznaczyć osobę oskarżonego?

Nie ma problemu gdy wiesz kto jest oskarżonym, znasz go z imienia i nazwiska, potrafisz wskazać adres. Wtedy po prostu podajesz w akcie oskarżenia wszystkie te dane wszystkie te dane.

Przykład: Jan Marecki został znieważony przez swojego sąsiada Adama Nowaka. Obaj panowie znają się od lat. Jan Marecki w akcie oskarżenia poda imię i nazwisko oskarżonego oraz jego dokładny adres.

Zauważ jednak, że ustawodawca wymaga od Ciebie oznaczenia osoby oskarżonego, a nie wskazania dokładnych jego danych, których możesz nie znać. Zawsze musisz jednak dostatecznie sprecyzować osobę, którą oskarżasz. Możesz np.: podać numer IP komputera, z którego ktoś na publicznym internetowym forum Cię pomawia. Jeżeli dostatecznie skonkretyzujesz osobę oskarżonego, ustalenie jego konkretnych danych Sąd może zlecić Policji. Na polecenie sądu Policja dokonuje określonych przez sąd czynności dowodowych, po czym ich wyniki przekazuje sądowi.

Poniżesz kilka przykładów:

 • Jan Marecki został wielokrotnie pomówiony na forum internetowym fanów motoryzacji. Nieznana osoba pisała posty, iż sprzedaje on wadliwe samochody, często kradzione, niesprawne i po wypadkach. Choć nie było to prawdą, Jan Marecki stracił wielu klientów. Jan Marecki nie zna danych osoby, która go pomawiała, jednak dzięki pomocy informatyka ustalił, iż wszystkie zniesławiającego go posty na forum pisane były przez jedną i tę samą osobę, korzystającą z komputera o IP 100.100.100. Złożył akt oskarżenia oznaczając osobę oskarżonego jako użytkownika komputera o podanym wyżej adresie IP. Sąd zlecił Policji ustalenie użytkownika. Okazało się, iż jest to Adam Nowak. Sąd prowadził postępowanie przeciwko Adamowi Nowak.
 • Jan Marecki udał się do małego osiedlowego sklepu spożywczego. W środku doszło do awantury pomiędzy właścicielem sklepu, a Janem Mareckim. Właściciel sklepu wyzywał Jana Mareckiego od wariatów, zboczeńców oraz nazwał go śmieciem. Inni kupujący byli świadkami całej sytuacji. Jan Marecki nie wiem jak nazywa się właściciel sklepu. W akcie oskarżonego opisał jednak, iż oskarża właściciela sklepu „Stokrotka” położonego przy ul. Legnickiej 1. Policja na polecenie Sądu ustaliła dane sprawcy.
 • Jan Marecki został celowo uderzony w tramwaju przez młodego mężczyznę w dresie. W wyniku uderzenia doznał uszczerbku na zdrowiu, który trwał jednak krócej niż 7 dni. Młody człowiek zbiegł. Policja nie była w stanie ustalić kim on jest. W akcie oskarżenia Jan Marecki wskazał, że oskarża młodego człowieka, który uderzył go w tramwaju. Takie jednak oznaczenie osoby oskarżonego nie jest wystarczające. Nie jest bowiem odpowiednio konkretne i precyzyjne.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.