Kodeks karny w art. 106 stanowi, że z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych. Ten niepozorny przepis ma dla każdego skazanego bardzo istotne znaczenie. W tym wpisie opowiem Ci co to jest zatarcie skazania i dlaczego jest to dla Ciebie ważne.
Zatarcie skazania – ważne dla Ciebie skutki
Zatarcie skazania powoduje fikcję, iż nigdy nie byłeś karany. Dane o Twojej karalności z chwilą zatarcia skazania usuwane są z Krajowego Rejestru Karnego, a Ty jesteś traktowany jak osoba nigdy nie karana. Dlaczego to dla Ciebie istotne? W związku z zatarciem skazania:
- Następuje usunięcie Twoich danych o karalności z Krajowego Rejestru Karnego. Twoja karalność dla osób postronnych pozostaje w zasadzie nie do wykrycia.
- Wypełniając wszelkie kwestionariusze osobowe możesz podawać się za osobę niekaraną. Nie można Ci zarzucić, że wpisałeś do kwestionariusza nieprawdę, nie można też uznać, że wprowadzałeś kogoś w błąd. Możesz uważać się za osobę niekaraną. Ma to istotne znaczenie gdy próbujesz zdobyć zawód, którego warunkiem jest uprzednia niekaralność. Możesz także twierdzić, że jesteś osobą niekaraną przed wszelkimi sądami i urzędami.
- Możesz ubiegać się o mandat posła i radnego.
- Sąd nie bierze pod uwagę zatartego skazania jako podstawy do zaostrzenia wyroku w przypadku recydywy ogólnej oraz penitencjarnej. Pamiętaj, że na podstawie art. 64 k.k. sąd może zaostrzyć odpowiedzialność karną jeżeli popełniłeś kolejne przestępstwo w określonym czasie. Po zatarciu skazania nie będzie już możliwości brania pod uwagę tego konkretnego przestępstwa. Ewentualne nowe przestępstwo będzie traktowane jako Twoje pierwsze. Więcej o recydywie dowiesz się z moich wpisów: o recydywie, o recydywie podstawowej i o recydywie wielokrotnej
- Wymierzając karę za nowo popełnione przestępstwo sąd nie będzie brał zatartego skazania przy wymierzaniu jej wysokości. Sąd potraktuje Cię jak osobę nigdy nie karaną.
- Będziesz mógł skorzystać z dobrodziejstw wszystkich instytucji karnych, z których korzystać może tylko osoba niekarana, lub niekarana za przestępstwo umyślne. Chodzi tu m.in. o warunkowe umorzenie postępowania.
Nie zawsze dojdzie do zatarcia skazania!
Musisz wiedzieć, że nie podlega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.
Jest to wyjątek od zasady zatarcia skazania po upływie określonego czasu. Jeśli zostałeś skazany za jedno z przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego poniżej lat 15 do końca życia będziesz traktowany jako osoba skazana i karana.
Pamiętaj też, że jeżeli skazano Cię za dwa lub więcej nie pozostających w zbiegu przestępstw, jak również jeżeli po rozpoczęciu, lecz przed upływem, okresu wymaganego do zatarcia skazania ponownie popełniłeś przestępstwo, dopuszczalne jest tylko jednoczesne zatarcie wszystkich skazań.
O tym kiedy dojdzie do zatarcia skazania dowiesz się z mojego kolejnego wpisu.
Zobacz także:
Wniosek o wcześniejsze zatarcie skazania – wzór