Kara ograniczenia wolności przewidziana jest w dwóch zasadniczych formach – jako prace społeczne „obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne „ lub potrącenie wynagrodzenia za pracę w wymiarze od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym.
Więcej: Kara ograniczenia wolności
Rodzaj orzeczonego obowiązku zależny jest od okoliczności sprawy w tym od charakteru popełnionego przestępstwa oraz osoby sprawcy.
Możliwa jest jednak zamiana orzeczonego obowiązku w trakcie wykonywania kary ograniczenia wolności, wynika to z treści art. 63a §1 k.k.w.
Wskazany przepis brzmi następująco:
W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym.
Omawiana regulacja służyć ma uelastycznieniu kary ograniczenia wolności. Tak aby skazany mógł wykonywać karę ograniczenia wolności w sposób najbardziej odpowiedni do okoliczności, realizując zarazem cele kary ograniczenia wolności m.in. resocjalizację skazanego.
Z treści przepisu wynika, iż zamiana zależna jest od wystąpienia wypadku szczególnie uzasadnionego.
Jak rozumieć opisany wymóg?
Niestety brak jest jednoznacznych kryteriów pozwalających ustalić znaczenie użytego w przepisie zwrotu. Można przyjąć, że chodzi tu o istotne zmiany w życiu skazanego wskazujące na potrzebę zmiany rodzaju orzeczonego obowiązku.
Przykładem może być podjęcie pracy przez skazanego, wobec którego orzeczono obowiązek prac społecznych. Zmiana obowiązku na potrącenie części wynagrodzenia w dalszym ciągu będzie dla skazanego odczuwalną dolegliwością, jednocześnie będzie mógł on legalnie zdobywać środki na utrzymanie siebie i najbliższych.
Zauważyć należy, że zmiana formy wykonywania kary ograniczenia wolności możliwa jest także w drugim kierunku. Sytuacją uzasadniającą taką zmianę może być utrata przez skazanego pracy, której wynagrodzenie ulegało potrąceniu.
Skazany może złożyć wniosek o zmianę formy kary ograniczenia wolności do Sądu, który wydał wyrok skazujący w I instancji. Przykładowy wniosek znajdziesz tutaj {link}.