Praca funkcjonariusza publicznego na przykład policjanta często wiąże się z sytuacjami stresującymi, podczas których zdarzyć się może, że usłyszy skierowane wobec siebie wyzwiska. Czy każda taka sytuacja stanowić będzie czyn zabroniony opisany w art. 226 § 1 k.k.?
Art. 226 w kodeksie karnym
Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku
Kto podlega ochronie przepisem art. 226 kk?
Definicję funkcjonariusza publicznego znajdziemy w art. 115 § 13 k.k. zgodnie ze wskazanym przepisem, pod pojęciem tym rozumie się m.in. policjantów, sędziów, prokuratorów.
Dla kwalifikacji znieważenia policjanta – jako czynu z art. 226 § 1 k.k. a więc występku surowej zagrożonego od zwyczajnej zniewagi istotne jest aby miało ono miejsce, podczas i w związku z pełnieniem czynności służbowych.
Kiedy policjant podlega ochronie?
Oznacza to, że w omawianym przestępstwie sprawca znieważa funkcjonariusza publicznego podczas gdy występuje on w tej roli, a także zachowanie sprawcy związane jest z faktem pełnienia czynności służbowych przez funkcjonariusza.
Bardziej obrazowo ujmując nie będzie przestępstwem z art. 226 § 1 k.k. znieważenie funkcjonariusza publicznego w sytuacji, gdy już nie pełni on obowiązków służbowych (np. jest po pracy). Nie będzie przestępstwem również zniewaga dotycząca prywatnej sfery życia funkcjonariusza np. konfliktu sąsiedzkiego. Oczywiście w żadnym z opisanych wyżej wypadków nie można wykluczyć kwalifikowania zachowania sprawcy jako czynu zabronionego z art. 216 k.k. tj. zwykłej zniewagi.
Podkreślenia wymaga, iż dla zakwalifikowania zachowania sprawcy jako przestępstwa z art. 226 § 1 k.k. nie ma znaczenia czy zachowanie sprawcy wywołało u funkcjonariusza poczucie poniżenia lub zastraszenia.Sprawca nie może bronić się twierdząc, że takigo typu wyzwiska policjant – z racji wykonywanego zawodu – słyszy codziennie i nie robią one na nim wrażenia.
Łagodniejsza odpowiedzialność, kiedy to funkcjonariusz sprowokował sprawcę
Należy także pamiętać, że zgodnie z art. 226 § 2 w zw. z art. 222 § 2 k.k jeżeli zachowanie sprawcy wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie znieważenia funkcjonariusza?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły: