Kto może być obrońcą oskarżonego?
Obrona oskarżonych to tradycyjnie domena adwokatów. Nikt poza adwokatem (oraz aplikantem adwokackim posiadającym określony staż) nie może być obrońcą oskarżonego. W szczególności funkcji obrońcy w postępowaniu karnym nie może wykonywać radca prawny (na chwilę obecną tj. wrzesień 2014r.), a także doradca prawny, notariusz itp. Obrońcą może być tylko adwokat.
W jaki sposób ustanowić swojego obrońcę?
Obrońcę ustanawia się poprzez upoważnienie konkretnego adwokata do obrony w konkretnej sprawie. Zwyczajowo polega to na podpisaniu dokumentu zatytułowanego „Upoważnienie do obrony” ze wskazaniem imienia i nazwiska adwokata oraz sprawy, której upoważnienie dotyczy. Możliwe jest także udzielenie upoważnienia bezpośrednio do protokołu rozprawy lub czynności.
Ustanowienie obrońcy dla osoby pozbawionej wolności.
W przypadku spraw karnych często zdarzają się sytuację, w których kontakt z adwokatem jest nieco bardziej utrudniony niż w innych sprawach. Jest tak w przypadku, gdy osoba potrzebująca pomocy adwokata została zatrzymana, tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie.
W tych przypadkach – o ile podejrzany lub oskarżony nie jeszcze ustanowionego obrońcy – takiego „tymczasowego” obrońcę może ustanowić jakakolwiek inna osoba.
Taki „tymczasowy obrońca” ma wszystkie uprawnienia jakie przysługują obrońcy ustanowionego przez podejrzanego lub oskarżonego. Jednak w pierwszej kolejności powinien on postarać się o „zatwierdzenie” swojego udziału w postępowaniu przez samego zainteresowanego.
Ustanowienie obrońcy dla osoby nieletniej lub ubezwłasnowolnionej
Jeśli oskarżony jest nieletni lub ubezwłasnowolniony, obrońcę może ustanowić dla niego przedstawiciel ustawowy lub opiekun faktyczny.
Czy można mieć więcej niż jednego obrońcę?
Z reguły wystarczy, że podejrzany czy oskarżony ma jednego obrońcę. Zgodnie jednak z odpowiednimi przepisami kodeksu postępowania karnego, oskarżony może mieć jednocześnie aż trzech obrońców.