ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Groźby karalne – art. 190 kk

Groźba karalna (art. 190 kk) jako przestępstwo w kodeksie karnym.

Groźby karalne to przestępstwo opisane w art. 190 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa. Od razu należy tutaj podkreślić, że tylko taka groźba podlega karze na podstawie rozpatrywanego przepisu, której treścią jest zapowiedź popełnienia przestępstwa.

Nie będzie zatem podlegał odpowiedzialności z tego przepisu sprawca, który grozi popełnieniem wykroczenia np. zniszczeniem rzeczy, której wartość nie przekracza kwoty w wysokości ¼ minimalnego wynagrodzenia (art. 124 § 1 kodeksu wykroczeń). Nie będzie także odpowiadał za groźby karalne ten, kto grozi naruszeniem tylko reguł np. prawa cywilnego (np. niewykonaniem umowy).

Groźba realizacji przestępstwa może dotyczyć działania na szkodę pokrzywdzonego (ofiary) lub też na szkodę osoby najbliższej dla pokrzywdzonego. Sprawcą przestępstwa, którym napastnik grozi nie musi być on sam. Może to być inna osoba lub grupa osób. Musi on jedynie mieć bezpośredni wpływ na działania bezpośredniego sprawcy (a co najmniej twierdzić wobec pokrzywdzonego, że taki wpływ ma).

Groźby karalne – tylko wtedy, kiedy pokrzywdzony czuje obawy

Istotnym elementem umożliwiającym sprawcy przypisania przestępstwa groźby karalnej z art. 190 k.k. jest to, że jego postępowanie musi w pokrzywdzonym wzbudzić uzasadnioną obawę, że groźba może zostać zrealizowana. Obawa musi być uzasadniona, czyli inaczej obiektywna. Pokrzywdzony nie może powoływać się na swoją ponad przeciętną wrażliwość, lękliwość czy łatwowierność. Sąd lub prokurator rozpatrujący zachowanie sprawcy będą brać pod uwagę, czy mogło ono wywołać uczucie strachu lub zagrożenia u przeciętnej osoby, występującej w określonych okolicznościach.

Co ważne bez znaczenia jest to, czy sprawca mógł rzeczywiście swoją groźbę spełnić, albowiem liczy się jedynie przekonanie (uzasadnione) pokrzywdzonego co do możliwości realizacji tej groźby. Sprawca broniąc się powinien zatem stawiać szczególny nacisk na to, że pokrzywdzony zdawał sobie sprawę z tego (miał wiedzę), że groźba nie jest realna.

Przestępstwo groźby karalnej może być popełnione wyłącznie umyślnie. Oskarżenie będzie zatem musiało wykazać, że sprawca miał uzasadniony powód (motyw), żeby grozić pokrzywdzonemu. Należy mieć jednak na uwadze, że zamiar ma dotyczyć wyartykułowania groźby, a nie jej spełnienia.

Groźba karalna może być wyrażona w każdy sposób tj. słowem, pismem, gestem itp.

Zgodnie z art. 190 kk groźba karalna zagrożona jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Oznacza to, że może tu znaleźć zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania, kara pozbawienia wolności może zostać orzeczona z warunkowym jej zawieszeniem.

Przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że organy ścigania same – bez inicjatywy ze strony osoby zagrożonej – nie będą podejmować żadnych czynności w związku z podjęciem lub prowadzeniem postępowania.

Artykuł 190 kodeksu karnego

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o groźbach karalnych?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

14 thoughts on “Groźby karalne – art. 190 kk”

 1. Witam. Jeśli chodzi o przestępstwo z art. 190& 1 kk jaka może zostać zasądzona najwyższa a jaka najniższa kara ?

 2. Dzien dobry,

  Co w przypadku grozenia spowodowaniem utraty reputacji? Z jakiego paragrafu moze byc oskarzona osoba X, ktora grozi, ze w przypadku podjecia przez osobe Y okreslonych dzialan (zgodnych z prawem), osoba X podejmie dzialania majace na celu utrate reputacji osoby Y, na przyklad szerzac nieprawdziwe informacje na jej temat, ktore moglyby skutkowac spowodowaniem braku szacunku/osmieszenia?

  Z gory dziekuje,
  Marlena

 3. Witam. Interesuje mnie czy nagranie z telefonu może być dowodem w sprawie o grozby? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 4. Przed 3. tygodniami mój sąsiad zaczął się awanturowac. Wyzywal moich rodziców i mnie od kryminalisty. Zdenerwowalo mnie to i powiedziałem mu tutaj cytat,że może wracać kanałami do domu,rzekomo to nagrał telefonem. Wezwalem policję,bo nie chciał się uspokoić. Przy nich nic się nie odezwał,że się mnie obawia,nagle po tych kilku tygodniach dostałem wezwanie na komendę policji,moi rodzice również. Moje pytanie to takie, czy to że w czasie interwencji nic się nie odezwał to działa na moją korzyść? Obawiam się że mogę dostać wyrok odsiadki za takie tylko gadanie,ponieważ byłem już karany za art. 64 par.2. Dodam tylko,że to bardzo uciążliwy sąsiad,często obraża moich rodziców.

 5. Witam, w emocjach napisalem do faceta mojej matki, ze jesli jeszcze raz bedzie mnie oczernial to nie bedzie mial latwo w miescie, w ktorym mieszka. Jestem o wiele mlodszy od niego i nie wygladam jak osoba, ktora moglaby spelnic takie grozby. Czy podlega to karze?

 6. Dostałem taką wiadomość ze złością “chcesz mieć problem ” czy to podlega 190kk czy muszę mieć lepszy dowód ? Z góry dziękuję

 7. Hmm.. właśnie mam wezmwane na policję jako świadek o przestępstwo 190kk moje pytanie co trzeba aż takiego zrobić żeby iść do więzienia na dwa lata.? Boję się bo Nie wiem co zrobiłam i nawet jelsi obrazikam tteściową czy byłakkochankę męża to mogę iść za to do więzienia?? No i miałam jej zdjęcia prywatne.. to można podpiąć do tego Art?

 8. Czy ktoś może złożyć o groźby karalne jeśli minęło 1,5roku? ? I było dość dużo smsów i telefonów? Jak to wygląd po jakim czasie można złożyć ?

 9. Dzień dobry.
  Na terenie jednej z posesji pojawiły się w ostatnich dniach tabliczki z informacją że w/w teren został spryskany “monotlenkiem diwodoru” (ja wiem że to głupi kawał bo to woda)ale jak wynika z informacji na tabliczkach ,ostrzega się nas mieszkańców że cyt”wejście na ogrodzony teren grozi ludziom i zwierzętom, tu psy, zniszczeniem np.obuwia.Czy to groźby karalne i czy można zgłosić sprawę do prokuratury?

 10. Witam aktualnie rozwodzę się z mężem. Spotykam się z kimś, mój mąż wie o tym od znajomych. Nie raz kierował już groźby do mnie słowne żeby ta nowa osoba “uważała na swoje śliczne okularki, żeby ktoś ich nie potłukł”, natomiast podczas ostatniej naszej rozmowy telefonicznej mąż wprost powiedział że ” jak bedzie chciał to zabije tą ku…, bo teraz już nic nie ma do stracenia” Chodziło to oczywiście o nowego mojego partnera. Jest to groźba karalna, jest ona nagrana, oboje wiemy kogo dotyczyła, tylko czy to wystarczy aby wnieść wniosek o popelnieniu przestepstwa. Wiem że mój mąż jest nieobliczalny. Dowiadywał sie np. jak wyrobić wize naszemu dziecku bez mojej wiedzy by go wywiesc z dala ode mnie (to było zgłoszone na policje) , potrafił przerżnąć mi opone w samochodzie wiedzac ze bede jechac za chwile z dzieckiem saochodem, potrafil mi wybic lusterko w samochodzie, a swojej matce tylna szybe w samochodzie (ale nigdy nie bylo to zglaszane na policje). Rozwodze sie z powodu jego alkoholizmu, w domu byla przemoc, teraz natomiast doszły narkotyki, zrobił się bardzo agresywny więc nie wiem czy napewno nie był by w stanie zrealizować gróźb , ale też jednoczenie nie znaja sie bezposrednio mój mąż z obecnym partnerem. Co powinniśmy z tym fantem zrobić?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.