Rozbój jako przestępstwo z art. 280 kodeksu karnego
Rozbój (280 kk) to jedno z najpoważniejszych przestępstw przeciwko mieniu. Zagrożenie karą w przypadku tego przestępstwa sięga aż 12 lat pozbawienia wolności, zaś minimalny wymiar kary to 2 lata. Tak wysokie zagrożenie karą sprawia, że sprawca nie może liczyć w normalnych warunkach na warunkowe umorzenie postępowania, ani nie może skorzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności w trybie art. 335 kodeksu postępowania karnego.
Rozbój a zwykła kradzież lub kradzież z włamaniem?
Rozbój, podobnie jak kradzież w włamaniem, jest specjalnym typem przestępstwa kradzieży. Na rozbój składają się dwa rodzaje zachowań sprawcy. Pierwszym jest zabór mienia, który należy kwalifikować tak samo jak w przypadku przestępstwa kradzieży. W przypadku rozboju w celu dokonania kradzieży sprawca zachowuje się na jeden z poniżej wskazanych sposobów:
- stosuje przemoc względem osoby,
- grozi natychmiastowym użyciem przemocy wobec osoby,
- doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.
Wymienione zachowanie sprawcy musi być środkiem potrzebnym do dokonania kradzieży. Mogą być one za taki środek, jeśli nastąpiły przed zaborem lub najpóźniej w jego trakcie. Jest to szczególne istotne, ponieważ w sytuacji, gdy zabór mienia następuje przed użyciem przemocy, zachowanie sprawcy winno być kwalifikowane z art. 281 kk – kradzież rozbójnicza. To przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat, zatem ustalenie, że sprawca dopuścił się czyni z art. 281 kk będzie z reguły bardziej korzystne dla sprawcy, niż uznanie, że można mu zarzucić rozbój.
Dla przyjęcia, że sprawca dopuścił się rozboju bardzo ważny jest związek pomiędzy zachowaniami wskazanymi w pkt. a – d powyżej, a zaborem mienia.
Częstym sposobem obrony w sprawie o rozbój jest wykazywanie, że sprawca najpierw dopuścił się uszkodzenia ciała pokrzywdzonego, lub doprowadził go do stanu bezbronności lub nieprzytomności działając w zupełnie innym celu (np. pobił pokrzywdzonego w wyniku sprzeczki) a następnie – niejako przy okazji – dokonał kradzieży (w trakcie bójki wywołanej sprzeczką pokrzywdzony traci przytomność, a pozostali uczestnicy bójki korzystając z okazji zabierają mu portfel i zegarek).
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 280 kk?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:
- Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego?
- Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i skazanie bez rozprawy
- Warunkowe umorzenie postępowania karnego
- Warunkowe zawieszenie wykonania kary
- Na czym polega kara ograniczenia wolności
- Kto może być obrońcą oskarżonego
Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj: