ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Art. 86 kw – kolizja drogowa

Zderzenie dwóch samochodów może mieć rozmaite konsekwencje, może stanowić przestępstwo spowodowania wypadku o czym pisałem w artykule „Kiedy spowodowanie wypadku jest przestępstwem– art. 177 k.k.”. Nie każda stłuczka oznaczać musi spowodowanie przestępstwa, często będziemy mieli do czynienia z kolizją drogową. W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie czym jest kolizja drogowa ?

W dużym uproszczeniu, kolizja to „wypadek bez ofiar”, o ile jednak wypadek jest zdefiniowany przez kodeks karny o tyle o kolizji kodeks karny milczy. Pewna regulacja kolizji znajduje się w art. 86 kodeksu wykroczeń:

„§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”

W powyższym przepisie nie użyto jednak ani określenia „kolizja” ani innego podobnego, dlaczego zatem piszę akurat o nim ? Spowodowanie kolizji ukryte jest pod frazą „ powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

Kolokwialne określenie „wypadek bez ofiar” zapewne niewiele tłumaczy, doprecyzujmy. Jak wspominałem w artykule ”Kolizja czy wypadek?” Jeżeli skutkiem zdarzenia drogowego są obrażenia ciała trwające powyżej dni siedmiu np. złamane żebro wówczas należy rozważyć czy mamy do czynienia z przestępstwem spowodowania wypadku opisanym w art. 177 kodeksu karnego, jeżeli natomiast obrażenia będą łagodniejszego rodzaju lub żadna osoba nie dozna w wyniku zdarzenia drogowego uszczerbku na zdrowiu wówczas zdarzenie drogowe może być kwalifikowane jako wykroczenie z art. 86 k.w.

Wykroczenie kolizji popełni kierowca, który spowoduje ją w wyniku niezachowania należytej ostrożności. W tym miejscu zaznaczę, że należytą ostrożność oceniamy osobno dla każdej sytuacji. Wspólną zasadą jest jednak to, że należyta ostrożność nie ogranicza się jedynie do przestrzegania przepisów ruchu drogowego czy też zachowania

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

8 thoughts on “Art. 86 kw – kolizja drogowa”

 1. Zleceniodawca - Ubezpieczający

  Kierowca wykonujący na moją rzecz zlecenie w ramach umowy zlecenia uczestniczył w wypadku drogowym, wskutek którego powstała po mojej stronie szkoda. Samochód ubezpieczony był w zakresie OC, jednak ubezpieczyciel zobowiązał się wypłacić odszkodowanie dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania wykroczeniowego w sprawie tego zdarzenia (i jedynie w przypadku, gdy mój zleceniobiorca nie zostanie uznany winnym). Postępowanie przedłuża się, czekam już piąty miesiąc na wypłatę odszkodowania w wys. ponad 30 tys. Czy mogę w jakikolwiek sposób przystąpić do toczącego się postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego albo ew. w jakiś inny sposób usprawnić procedurę wypłaty odszkodowania na moją rzecz?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Łukasz Łukaszewski

   Szanowna Pani,

   Dziękuję za zainteresowanie wpisem i komentarz. Odnosząc się do Pani pytania należy wskazać na właściwe przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z art. 25 § 1 wskazanej ustawy należy traktować Panią jako pokrzywdzonego ponieważ Pani dobro prawne (prawo własności samochodu) zostało bezpośrednio naruszone przez sprawcę wykroczenia. Z powyższego wynika, iż przysługuje Pani prawo do działania jako oskarżyciel posiłkowy obok oskarżyciela publicznego stosownie do art. 26 § 3 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 2. Zleceniodawca - Ubezpieczający

  Dziękuję za tak sprawną odpowiedź. Rozumiem w związku z powyższym, że na gruncie art. 86 kodeksu wykroczeń będę traktowana jako pokrzywdzona w tej sprawie?

 3. Zostalam wrobiona w kolizje sprawa jest skierowana przez policje do sadu,jesli sad mnie uzna za winna to jaka kwota moze mnie ukarac ? Sytuacja wygladala tak ok 2m od znaku stop stalo auto na wlaczonym silniku zadnych oznak postoju nie bylo do auta wziadla pasazerka gdy dojechalam do tego auta pasazerka byla w srodku zatrzymalam sie za tym autem z mysla ze odjezdzac bedzie,auto ruszylo do slownie odrobine stanelo i kierowca wlaczyl awaryjne wiec dalam kierunek lewy ze go omijam i.odjechalam ,okazuje sie ze spisal moje numery i podal mnie na policje ze go otarlam z tylu jego zderzak ,na moim aucie zadnych sladow otarcia nie ma ,mam odpryski lakieru ale sa z dawna policja zmierzyla te odpryski, nie sa w stanie dojsc kto jest winny wiec idzie to do sadu,nie chcieli mi przeczytac zeznac kierowcy i pasazerki ,czy rzeczywiście nie maja prawa mi tego przeczytac ??

 4. W czasie wycofywania samochodu z miejsca parkingowego uderzyła prawym tylnym zderzakiem w przednia lewa cześć drzwi drugiego samochodu. Pani kierująca tym samochodem powiedziała że to moja wina ponieważ ona już była na ulicy a ja wyjeżdżam. Dodam że ja wyjeżdżalam skrecajac w prawo a pani w lewo też wyjeżdżając tyłem. Czy można określić czyja tak naprawdę była wina..

 5. Dostałam mandat z art.86.1 /stłuczka z mojej winy/ 250zł. Czytając taryfikator nie odnajduję takiej kwoty. Czy dostałam za mały mandat czy za duży? Chciałabym znaleźć kwotę w taryfikatorze. Proszę o odpowiedź.

 6. Dzień dobry,

  Byłem uczestnikiem kolizji drogowej, w której uznany zostałem przez biegłego sądowego za poszkodowanego, który przyczynił się do jej powstania, gdyż w jego ocenie po obejrzeniu nagrania z monitoringu miejskiego nie zachowałem należytej ostrożności, czym przyczyniłem się do powstania kolizji.
  Wg biegłego powinienem zrezygnować z pierwszeństwa jeśli widziałem, że kierowca innego pojazdu próbuje je bezprawnie wymusić i powinienem nacisnąć hamulec jedną sekundę wcześniej niż to zrobiłem, dzięki czemu uniknąłbym kolizji.

  Postawiono mi zarzut z art. 86 kw.
  Czy w takiej sytuacji zarzut ten jest zasadny ?

  Czy sprawstwo lub ewentualne przyczynienie się poszkodowanego do zaistnienia kolizji na drodze publicznej spowodowane nienależytą uwagą zawsze musi się wiązać ze stworzeniem zagrożenia dla czyjegoś bezpieczeństwa ?
  Nawet w sytuacji gdy prędkość jest niska i żadne realne zagrożenie dla cudzego zdrowia nie występuje ?

  Czy oskarżyciel, jakim jest Policja, kierując wniosek o ukaranie nie powinien wykazać czyje i w jakim zakresie bezpieczeństwo zostało zagrożone ?

  Czy stawianie zarzutów z art. 86 kw może mieć charakter abstrakcyjny ?

  Nadmienię, że kolizja miała miejsce dokładnie cztery sekundy po ruszeniu z pod świateł. Sprawca kolizji stał obok mnie na pasie kończącym się, który za skrzyżowaniem nie miał kontynuacji. Ruszyliśmy jednocześnie, ale on zrobił to gwałtowniej i wyprzedzał mnie zmieniając pas na ten, którym ja jechałem, czego skutkiem była kolizja.

  Prędkość obydwu pojazdów była na tyle niska, że żadne realne zagrożenie dla czyjegoś bezpieczeństwa (w domyśle uszczerbku na zdrowiu) nie wystąpiło. Było to otarcie boczne, a jedynym jego efektem były uszkodzenia powłoki lakierniczej w obu pojazdach – w moim przedniej części, w jego tylnej.

  Pytanie 2:
  Mój ubezpieczyciel po otrzymaniu od Policji opinii biegłego sądowego, który uznał mnie za poszkodowanego, który przyczynił się do kolizji wpisał mnie do bazy UFG jako sprawcę. Adnotacja ta pojawiła się w bazie UFG przed skierowaniem sprawy do sądu.
  Rozwiązałem umowę z tym ubezpieczycielem, ale przez ten wpis zapłaciłem dużo wyższą składkę OC na kolejny rok u innego ubezpieczyciela.

  Czy mój ubezpieczyciel prawo do wpisania mnie jako sprawcę do bazy UFG przed ogłoszeniem prawomocnego wyroku ?

  Czy jeśli sąd przychyli się do wniosku policji i uzna mnie poszkodowanym, który przyczynił się do powstania kolizji,nadal będę figurował w bazie UFG jako sprawca ?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.