ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jazda po alkoholu – jaka kara za jazdę po pijanemu

Pijani kierowcy to ulubiony cel ustawodawcy, policji drogowej i dziennikarzy. Jazda po alkoholu piętnowana jest wszędzie i na każdy możliwy sposób. Ten najbardziej dotkliwy czyli prawnokarny to art. 178a kodeksu karnego.

Wspomniany przepis w § 1 stanowi następująco:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

O samym przestępstwie jazdy w stanie nietrzeźwości pisałem już wcześniej [link], dzisiejszym wpisem chciałem pochylić się nad tym gdzie nie można jeździć w stanie nietrzeźwości a gdzie nie jest to karane.

Cytowany przepis posługuje się zwrotem „w ruchu lądowym” (świadomie pomijam ruch wodny oraz powietrzny – w razie pytań w tym zakresie proszę o wiadomość 🙂 ) jak rozumieć wskazany zwrot?

W praktyce przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może być popełnione w każdym miejscu, gdzie odbywa się ruch pojazdów, zarówno na drogach publicznych, jak drogach niepublicznych.

Powyższe oznacza, że przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości popełnić można nie tylko na drodze publicznej (co do tego nie ma wątpliwości), ale także w znacznie spokojniejszych pod względem ruchu pojazdów miejscach jak np. parkingach. Tak szerokie rozumienie „ruchu lądowego” znalazło swoje odbicie także w orzeczeniu Sądu Najwyższego taktującym ruch lądowy jako ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku.

Pamiętajmy, że ruch w miejscach dostępnych do powszechnego użytku, nie oznacza ruchu wszędzie tam gdzie jest to fizycznie możliwe. Dla zakwalifikowania drogi jako dostępnej do powszechnego użytku istotne jest jej przeznaczenie, jeżeli jest to np. droga dojazdowa do naszego pola uprawnego, albo też droga znajdująca się na terenie posesji, wówczas jazda po takiej drodze nie będzie uznana za jazdę w ruchu lądowym.

Jaki wniosek należy wyciągnąć z powyższego ? Nie mylmy drogi mało uczęszczanej, znajdującej się na uboczu czy wręcz w polu z drogą wyłączoną z ruchu lądowego. Nie natężenie ruchu a przeznaczenie drogi będzie decydujące dla ustalenia czy zatrzymany kierowca prowadził pojazd w ruchu lądowym.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

2 thoughts on “Jazda po alkoholu – jaka kara za jazdę po pijanemu”

 1. Witam. A czy jazda po alkoholu na drodze leśnej, w zasadzie dukcie leśnym, nie prowadzącej bezpośrednio do żadnej miejscowości (bez drogowskazów), obiektów, nieruchomości, o stanie technicznym – grunt, nie utwardzony, będzie przestępstwem z art. 178 a kk., czy też tylko nielegalnym wjazdem do lasu karanym na podstawie art. 161 kw. Jaki dowód powinien przeprowadzić organ (policja, prokurator, sąd), aby udowodnić, iż na wskazanej drodze leśnej odbywa się ruch pojazdów.

 2. aplikant adwokacki Łukasz Łukaszewski

  Witam !

  Pytanie równie ciekawe co niełatwe, krótkiej odpowiedzi starałem się udzielić we wpisie: “Jazda po alkoholu- gdzie jeździć nie wolno ? Droga leśna“. Jak wskazuje (posiłkując się poglądem Sądu Najwyższego) sam status prawny drogi czy miejsca, po którym poruszał się kierowca to jedynie początek rozważań nad tym czy w danym miejscu odbywa się ruch lądowy. Więcej informacji w najnowszym wpisie, zapraszam do lektury !

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.