Pijani kierowcy to ulubiony cel ustawodawcy, policji drogowej i dziennikarzy. Jazda po alkoholu piętnowana jest wszędzie i na każdy możliwy sposób. Ten najbardziej dotkliwy czyli prawnokarny to art. 178a kodeksu karnego.
Wspomniany przepis w § 1 stanowi następująco:
„Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
O samym przestępstwie jazdy w stanie nietrzeźwości pisałem już wcześniej [link], dzisiejszym wpisem chciałem pochylić się nad tym gdzie nie można jeździć w stanie nietrzeźwości a gdzie nie jest to karane.
Cytowany przepis posługuje się zwrotem „w ruchu lądowym” (świadomie pomijam ruch wodny oraz powietrzny – w razie pytań w tym zakresie proszę o wiadomość 🙂 ) jak rozumieć wskazany zwrot?
W praktyce przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości może być popełnione w każdym miejscu, gdzie odbywa się ruch pojazdów, zarówno na drogach publicznych, jak drogach niepublicznych.
Powyższe oznacza, że przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości popełnić można nie tylko na drodze publicznej (co do tego nie ma wątpliwości), ale także w znacznie spokojniejszych pod względem ruchu pojazdów miejscach jak np. parkingach. Tak szerokie rozumienie „ruchu lądowego” znalazło swoje odbicie także w orzeczeniu Sądu Najwyższego taktującym ruch lądowy jako ruch w miejscach dostępnych dla powszechnego użytku.
Pamiętajmy, że ruch w miejscach dostępnych do powszechnego użytku, nie oznacza ruchu wszędzie tam gdzie jest to fizycznie możliwe. Dla zakwalifikowania drogi jako dostępnej do powszechnego użytku istotne jest jej przeznaczenie, jeżeli jest to np. droga dojazdowa do naszego pola uprawnego, albo też droga znajdująca się na terenie posesji, wówczas jazda po takiej drodze nie będzie uznana za jazdę w ruchu lądowym.
Jaki wniosek należy wyciągnąć z powyższego ? Nie mylmy drogi mało uczęszczanej, znajdującej się na uboczu czy wręcz w polu z drogą wyłączoną z ruchu lądowego. Nie natężenie ruchu a przeznaczenie drogi będzie decydujące dla ustalenia czy zatrzymany kierowca prowadził pojazd w ruchu lądowym.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły: