ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Zakaz prowadzenia pojazdów a konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.

Wpływ orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na posiadane uprawnienia.

Konsekwencje płynące z orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów są całkiem oczywiste – we wskazanym okresie pod groźbą kary nie wolno prowadzić pojazdów. Pojawia się jednak pytanie czy po upływie okresu na jaki orzeczono zakaz można ponownie usiąść za kierownicą i jeżeli tak to co trzeba wcześniej zrobić. Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie.

Środek karny – zakaz prowadzenia pojazdów

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów jest niezwykle popularnym składnikiem „kary” orzekanej za przestępstwa i wykroczenia związane z ruchem pojazdów. W pewnych wypadkach jest to element obligatoryjny, czyli taki, który Sąd musi zawrzeć w wyroku. W wypadku orzekania zakazu prowadzenia pojazdów w związku z popełnionym przestępstwem jest on orzekany w latach od roku do lat 15. Przy wykroczeniach, środek ten wymierzany jest w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zakaz prowadzenia pojazdów a egzamin na prawo jazdy

Obok oczywistych korzyści płynących z uzyskania jak najkrótszego okresu na jaki orzeczono ww. środek, warto pamiętać o możliwej konieczności ponownego sprawdzenia kwalifikacji  do kierowania pojazdami– egzaminie na prawo jazdy.

Regulacji dotyczącej omawianego problemu nie znajdziemy w żadnym z kodeksów, znajduje się ona w ustawie o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 49 § 1 pkt 3b wskazanej ustawy ponownemu sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok.

Co oznacza to w praktyce?

W przypadku popełnienia przestępstwa, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów sytuacja nie wygląda różowo, jedynie najniższy wymiar omawianego środka karnego nie będzie wiązał się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Warto jednak pamiętać o sygnalizowanym problemie i spróbować uzyskać korzystny wyrok także w tej sferze.

Trochę więcej matematyki pojawia się w wypadku orzekania zakazu prowadzenia pojazdów w związku z popełnionym wykroczeniem. Tutaj środek ten orzekany jest w miesiącach, co oznacza że możliwe jest orzeczenie go np. w wymiarze 13 miesięcy co już powoduje konieczność ponownego zdania egzaminu. Jednocześnie dolna granica zakazu prowadzenia pojazdów w wypadku wykroczeń jest relatywnie niska (3 miesiące) co daje większe szanse na to, że orzeczony środek nie przekroczy roku.

W wypadku krótszego od roku zakazu prowadzenia pojazdów, po jego upływie prawo jazdy można odebrać we właściwym starostwie powiatowym.

Jeżeli jednak nie uda się uzyskać odpowiednio łagodnego rozstrzygnięcia w kwestii zakazu prowadzenia pojazdów nie przekreśla to szans na odzyskanie prawa jazdy, trzeba tylko zdać egzamin 🙂

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Inni czytali również:

1 thought on “Zakaz prowadzenia pojazdów a konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.