Skąd wiedzieć w jakim trybie będzie prowadzone Twoje postępowanie przygotowawcze? Zobacz kiedy prowadzi się śledztwo.
Postępowanie przygotowawcze to etap postępowania karnego, w którym organy ścigania sprawdzają, czy doszło do popełnienia przestępstwa. Wyjaśniają jego okoliczności, zbierają dowody. Następnie w zależności od wyniku postępowania dowodowego, albo kierują akt oskarżenia do Sądu, albo wydają decyzję o umorzeniu postępowania.
Postępowanie przygotowawcze może być prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia.
Kiedy prowadzi się śledztwo?
- Śledztwo prowadzi się w sprawach, w których rozpoznanie w pierwszej instancji należy do właściwości sądu okręgowego. Sąd Okręgowy orzeka jako Sąd I Instancji:
- We wszystkich sprawach o zbrodnie. Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą.
- W sprawach dotyczących przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstw wojennych, a także przestępstw przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
- W sprawach dotyczących określonych przestępstw wskazanych w art. 25 k.p.k.
- W sprawach o występki, które z mocy przepisu szczególnego należą do właściwości sądu okręgowego. Przykładowo, ustawa prawo prasowe określa właściwość Sądu Okręgowego.
O tym jakie sprawy należą do właściwości Sądu Okręgowego jako Sądu I Instancji opowiem Ci dokładnie w tym wpisie.
- Śledztwo prowadzi się w sprawach o występki – gdy osobą podejrzaną jest sędzia, prokurator, funkcjonariusz Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Celnej lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
- Śledztwo prowadzi się w sprawach o występki – gdy osobą podejrzaną jest funkcjonariusz Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, w zakresie spraw należących do właściwości tych organów lub o występki popełnione przez tych funkcjonariuszy w związku z wykonywaniem czynności służbowych.
- Śledztwo prowadzi się także w sprawach o występki, w których nie prowadzi się dochodzenia.
- Śledztwo prowadzi się także w sprawach o występki, w których prowadzi się dochodzenie, jeżeli prokurator tak postanowi ze względu na wagę lub zawiłość sprawy.
Wiedz, że śledztwo prowadzi się także wtedy, gdy tylko jeden z wielu czynów zarzucanych podejrzanemu należy do kategorii spraw, w których prowadzi się śledztwo. Podobnie, jeżeli podejrzanemu zarzucono czyn wyczerpujący znamiona określone w dwóch lub więcej przepisach ustawy karnej, pozostających w zbiegu kumulatywnym, a co do jednego z tych czynów zachodzi konieczność prowadzenia śledztwa lub wyłączone jest prowadzone dochodzenia.
Szczególna regulacja przewidziana jest w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, jeżeli czyn karalny nieletniego pozostaje w ścisłym związku z czynem osoby dorosłej, a dobro nieletniego nie stoi na przeszkodzie łącznemu prowadzeniu sprawy, prokurator wszczyna lub prowadzi śledztwo.
W kolejnym wpisie opowiem Ci kiedy prowadzi się dochodzenie.