ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Kontakty tymczasowo aresztowanego z adwokatem (obrońcą)

Czy można kontaktować się z tymczasowo aresztowanym?

Tymczasowe aresztowanie polega na umieszczeniu podejrzanego lub oskarżonego z odpowiednim zakładzie karnym. Ponieważ jednym z głównych celów stosowania tymczasowego aresztowania jest uniemożliwienie podejrzanemu bezprawnego wpływu na tok postępowania (fałszowanie dowodów, nakłanianie do składania fałszywych zeznań) kontakty z osobami tymczasowo aresztowanymi są bardzo ograniczane.

Zgoda na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną

W celu widzenia się z tymczasowo aresztowanym należy każdorazowo uzyskać zgodę na widzenie (w formie odpowiedniego dokumentu) od odpowiedniego organu (najczęściej prokuratora). Jeżeli organ uzna, że widzenie może zagrażać prowadzonemu śledztwu czy dochodzeniu, może odmówić zgody na widzenie. Istotne jest także to, że podczas widzenia z tymczasowo aresztowanym może być obecna osoba trzecia (np. prokurator lub wyznaczony funkcjonariusz policji).

Korespondencja z osobą tymczasowo aresztowaną

Z osobą tymczasowo aresztowaną można także utrzymywać korespondencję (aresztowany może ją przyjmować i wysyłać). Należy jednak wiedzieć o tym, że korespondencja jest cenzurowana, tak aby umożliwić realizację celów tymczasowego aresztowania.

Z jakich ułatwień korzysta adwokat – obrońca tymczasowo aresztowanego?

Adwokat (obrońca) jest w uprzywilejowanej pozycji, w stosunku do innych osób chcących kontaktować się z tymczasowo aresztowanym.

Po pierwsze organ wydający zgodę na widzenie z osobą tymczasowo aresztowaną, nie może jej odmówić adwokatowi, który został ustanowiony jako obrońca w sprawie.

Po drugie po upływie 14 dni stosowania tymczasowego aresztowania nikt nie może być obecny podczas widzenia adwokata (obrońcy) z tymczasowo aresztowanym. Obecność osoby trzeciej podczas widzenia jest możliwa tylko w ciągu pierwszych 14 dni. Zatem najważniejsze kwestie związane z planowaną linią obrony omawiane są z reguły dopiero od 15 dnia tymczasowego aresztowania.

Podobnie jak w przypadku widzeń, kontrola korespondencji pomiędzy aresztowanym a obrońcą może być utrzymywana jedynie przez okres pierwszych 14 dni. Korespondencja przekazywana i otrzymywana przez tymczasowo aresztowanego po upływie tego okresu nie podlega cenzurze. Na kopercie umieszcza się adnotację „bez cenzury”.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.