Wpisem poświęconym wyróżnianym w kodeksie karnym stopniom uszczerbku na zdrowiu, przedstawiłem podstawowe różnice pozwalające ustalić z jakim rodzajem uszkodzenia ciała mamy do czynienia. Dziś klika słów o tym w jakim trybie ścigany będzie sprawca, w zależności od skutku swojego zachowania – rodzaju uszczerbku na zdrowiu ofiary. Chodzi oczywiście o tryb prywatno i publiczno skargowy.
Więcej:
- Art. 156 i 157 kk – Uszczerbek na zdrowiu – ciężki, średni, lekki
- Przestępstwa prywatno i publicznoskargowe
Dlaczego to takie ważne?
Jak wskażę poniżej, możliwe są sytuacje, w których to czy sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej zależne będzie wyłącznie od woli pokrzywdzonego przestępstwem.
Tryb ścigania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu
Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zawsze ścigane jest z urzędu.
Nie ma znaczenia jakie relacje łączą sprawcę i ofiarę np. czy są krewnymi. Dla przykładu spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu brata będzie ścigane z urzędu niezależnie od woli pokrzywdzonego.
Tryb ścigania średniego uszczerbku na zdrowiu
Więcej wariantów pojawia się przy przestępstwie spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu.
Jeżeli opisany czyn popełniono nieumyślnie, a ofiarą była osoba najbliższa np. brat, wówczas ściganie odbywa się na wniosek tej osoby.
Niemniej umyślne spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu, podobnie jak w wypadku ciężkiego uszczerbku ścigane jest z urzędu.
Tryb ścigania lekkiego na zdrowiu
Przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu odbywa się z oskarżenia prywatnego. Przy tym rodzaju uszczerbku nie ma znaczenia, dla trybu ścigania czy sprawca działał umyślnie czy nieumyślnie. Więcej o postępowaniu związanym z prywatnym aktem oskarżenia w naszym e-booku Przewodnik dla pokrzywdzonych i oskarżycieli
Wyjątek stanowi sytuacja kiedy osobą pokrzywdzoną tj. osobą, u której sprawca spowodował lekki uszczerbek na zdrowiu jest osoba najbliższa wspólnie zamieszkująca ze sprawcą. Wówczas zachowanie sprawcy ścigane jest z urzędu.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:
- Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i skazanie bez rozprawy
- Warunkowe umorzenie postępowania karnego
- Warunkowe zawieszenie wykonania kary
- Na czym polega kara ograniczenia wolności
- Kto może być obrońcą oskarżonego
Jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem? Koniecznie przeczytaj: