ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Co to jest podżeganie?

Podżeganie to w języku kodeksu karnego nakłanianie do popełnienia czynu zabronionego. Podżeganie jest również zagrożone odpowiedzialnością karną. Tzn. można zostać skazanym wyrokiem karnym tylko za to, że nakłaniało się inną osobę do popełnienia czynu zabronionego.

Przykład podżegania

Klasycznym przykładem podżegania jest zlecenie wykonania jakiegoś przestępstwa (np. zlecenie pobicia, czy zlecenie zabójstwa). Oferowanie pieniędzy za wykonanie takiego „zlecenia” to nic innego jak nakłanianie drugiej osoby do popełnienia przestępstwa.

Kiedy odpowiesz za podżeganie?

Podżegacz odpowiada nie tylko wtedy, gdy nakłaniał do popełnienia przestępstwa, ale także gdy przekonywał do popełnienia czynu zabronionego. Należy bowiem pamiętać, że psychicznie chory albo nieletni nie popełnia przestępstwa, bo nie można przypisać winy, jednak ich zachowania – np. pobicie – mogą być bezprawne i stanowić czyn zabroniony.

Dla przypisania odpowiedzialności karnej za podżeganie konieczne jest ustalenie, że podżegać chciał, aby osoba nakłaniana popełniła czyn zabroniony (podżegacz musi działać z zamiarem bezpośrednim). Podżegaczem nie jest więc osoba, która przekazuje pewne informacje jedynie przypuszczając, że mogą one „popchnąć” inną osobę do popełnienia przestępstwa.

Np. gdy A informuję B o tym, że żona B zdradza go z C. Jeśli A tylko dopuszcza taką możliwość, że B z zemsty dokona czynu zabronionego wobec C (np. pobije go), to A nie jest podżegaczem. Natomiast będzie można przypisać A odpowiedzialność za podżeganie, jeśli uda się ustalić, że A chciał, żeby B zrobił krzywdę C i w tym celu przekazał mu informację o zachowaniu jego żony (np. A ma żal za coś do C i w celu zemsty prowokuje B do pobicia C).

Jaka kara za podżeganie?

W wypadku skazania podżegacza sąd wymierza mu karę w granicach zagrożenia za sprawstwo. Czyli: jeśli określone przestępstwo np. udział w pobiciu w typie podstawowym (art. 158 § 1 k.k.) jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, to ktoś kto podżega do popełnienia takie przestępstwa również może być skazany na karę pozbawienia wolności do 3 lat.

W praktyce podżegacz jest karany nieco mniej dotkliwie niż sam sprawca. Oznacza to, że jeśli jeden sąd będzie prowadził sprawę sprawcy za popełnienie przestępstwa i podżegacza za nakłanianie sprawcy, to z reguły kara dla podżegacza będzie niższa.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.