ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Jestem ofiarą stalkingu! Co robić gdy jesteśmy nękani?

Ofiara stalkingu – przestępstwa z art 190a k.k.

Stalking to inaczej uporczywe nękanie, prześladowanie ofiary. Każdy może stać się jego ofiarą. Dobrze żebyś wiedziała, że jest to przestępstwo, za które sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem prześladowania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku nawet do lat 10 więzienia. Wszystkiego o przestępstwie stalkingu dowiesz się z mojego wpisu, do którego lektury gorąco Cię zachęcam.

W tym wpisie opowiem Ci co powinnaś zrobić jeżeli stałaś się ofiarą stalkingu.

 1. Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia, jeżeli stalker jest w pobliżu, idzie za Tobą, śledzi Cię, stoi pod Twoim domem i nie wiesz, czy nie dojdzie do bezpośredniego ataku – natychmiast wezwij Policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997, opowiedz co się dzieje i gdzie jesteś. Nie bój się tego zrobić. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
 1. Nie ignoruj zagrożenia! Nie akceptuj niechcianych działań stalkera. Jeżeli ktoś prześladuje Cię wysyłając niechciane smsy, maile, komunikując się uporczywie poprzez komunikatory internetowe czy listy – jasno i stanowczo poinformuj stalkera, że nie godzisz się na takie zachowania, nie chcesz aby do Ciebie więcej pisał. W ten sposób dajesz mu sygnał, że jego działania nie będą tolerowane.
 1. Nie wchodź w żadne kontakty ze stalkerem. Nie dyskutuj z nim, nie spotykaj. Chcesz, żeby przestał Cię prześladować i to on ma się do tego dostosować. Pamiętaj, żeby nie grozić stalkerowi i nie podjudzać go.
 1. Jeżeli stalker nachodzi Cię w domu poinformuj o swoich obawach sąsiadów. Poproś żeby nie wpuszczali obcych na klatkę schodową i zwracali uwagę na osoby, które się kręcą w okolicy. Niech oni również reagują. Mogą oni być także ważnym źródłem dowodowym.
 1. Gromadź wszelkie dowody stalkingu! Zachowuj smsy, zrób zrzuty ekranu wiadomości na facebooku i innych komunikatorach. Nagrywaj rozmowy. Znajdź świadków! Świadkami mogą być członkowie Twojej rodziny, znajomi i sąsiedzi, którzy widzieli jak stalker Cię nachodził. Udokumentuj także Twoje działania – np.: wiadomość, że nie zgadasz się na wysyłanie Ci wiadomości.
 1. Zgłoś się do adwokata. Jako pokrzywdzona masz prawo mieć zawodowego pełnomocnika! Korzystaj z tego prawa. Wynajęcie adwokata to koszt, który się jednak opłaca. Adwokat pomoże Ci ocenić posiadane przez Ciebie dowody, przygotuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W toku sprawy adwokat będzie Ci towarzyszył we wszystkich czynnościach z Twoim udziałem, a na rozprawie w sądzie będzie Cię reprezentował i podnosił wszystkie istotne dla Ciebie okoliczności. Jeżeli dojdzie do skazania Sąd zasądzi na Twoją rzecz od oskarżonego zwrot kosztów adwokata – może to nie być pełny zwrot, jednakże koniec końców okaże się, że Twój wydatek wcale nie będzie duży.
 1. Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy adwokata – zgłoś się na Policję. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, pokaż im wszystkie dowodowy oraz wnieś o ściganie sprawcy. Stalking jest przestępstwem ściganym jedynie na wniosek pokrzywdzonego. Jak wygląda taki wniosek przedstawię Ci w kolejnym wpisie. Śledź także mojego bloga, ponieważ w następnych wpisach przedstawię Ci prawa i obowiązki pokrzywdzonego.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.