Ofiara stalkingu – przestępstwa z art 190a k.k.
Stalking to inaczej uporczywe nękanie, prześladowanie ofiary. Każdy może stać się jego ofiarą. Dobrze żebyś wiedziała, że jest to przestępstwo, za które sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli następstwem prześladowania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku nawet do lat 10 więzienia. Wszystkiego o przestępstwie stalkingu dowiesz się z mojego wpisu, do którego lektury gorąco Cię zachęcam.
W tym wpisie opowiem Ci co powinnaś zrobić jeżeli stałaś się ofiarą stalkingu.
- Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia, jeżeli stalker jest w pobliżu, idzie za Tobą, śledzi Cię, stoi pod Twoim domem i nie wiesz, czy nie dojdzie do bezpośredniego ataku – natychmiast wezwij Policję. Zadzwoń pod numer 112 lub 997, opowiedz co się dzieje i gdzie jesteś. Nie bój się tego zrobić. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Nie ignoruj zagrożenia! Nie akceptuj niechcianych działań stalkera. Jeżeli ktoś prześladuje Cię wysyłając niechciane smsy, maile, komunikując się uporczywie poprzez komunikatory internetowe czy listy – jasno i stanowczo poinformuj stalkera, że nie godzisz się na takie zachowania, nie chcesz aby do Ciebie więcej pisał. W ten sposób dajesz mu sygnał, że jego działania nie będą tolerowane.
- Nie wchodź w żadne kontakty ze stalkerem. Nie dyskutuj z nim, nie spotykaj. Chcesz, żeby przestał Cię prześladować i to on ma się do tego dostosować. Pamiętaj, żeby nie grozić stalkerowi i nie podjudzać go.
- Jeżeli stalker nachodzi Cię w domu poinformuj o swoich obawach sąsiadów. Poproś żeby nie wpuszczali obcych na klatkę schodową i zwracali uwagę na osoby, które się kręcą w okolicy. Niech oni również reagują. Mogą oni być także ważnym źródłem dowodowym.
- Gromadź wszelkie dowody stalkingu! Zachowuj smsy, zrób zrzuty ekranu wiadomości na facebooku i innych komunikatorach. Nagrywaj rozmowy. Znajdź świadków! Świadkami mogą być członkowie Twojej rodziny, znajomi i sąsiedzi, którzy widzieli jak stalker Cię nachodził. Udokumentuj także Twoje działania – np.: wiadomość, że nie zgadasz się na wysyłanie Ci wiadomości.
- Zgłoś się do adwokata. Jako pokrzywdzona masz prawo mieć zawodowego pełnomocnika! Korzystaj z tego prawa. Wynajęcie adwokata to koszt, który się jednak opłaca. Adwokat pomoże Ci ocenić posiadane przez Ciebie dowody, przygotuje zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W toku sprawy adwokat będzie Ci towarzyszył we wszystkich czynnościach z Twoim udziałem, a na rozprawie w sądzie będzie Cię reprezentował i podnosił wszystkie istotne dla Ciebie okoliczności. Jeżeli dojdzie do skazania Sąd zasądzi na Twoją rzecz od oskarżonego zwrot kosztów adwokata – może to nie być pełny zwrot, jednakże koniec końców okaże się, że Twój wydatek wcale nie będzie duży.
- Jeżeli nie chcesz skorzystać z pomocy adwokata – zgłoś się na Policję. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, pokaż im wszystkie dowodowy oraz wnieś o ściganie sprawcy. Stalking jest przestępstwem ściganym jedynie na wniosek pokrzywdzonego. Jak wygląda taki wniosek przedstawię Ci w kolejnym wpisie. Śledź także mojego bloga, ponieważ w następnych wpisach przedstawię Ci prawa i obowiązki pokrzywdzonego.