Zostałeś pokrzywdzony w przestępstwie? O to 3 kroki, które powinieneś uczynić!
Każdy z nas może stać się ofiarą przestępstwa. Każdy może zostać okradziony, napadnięty czy pobity. Każdego można oszukać. Możesz stać się ofiarą pijanego kierowcy. Możesz stać się ofiarą stalkera. Możesz wreszcie brać udział w wypadku drogowym powstałym z czyjejś winy. Ktoś może Cię znieważyć publicznie, prześladować Cię albo grozić Ci. Trudno wymienić wszystkie przestępstwa, których możesz stać się ofiarą. Pamiętaj jednak o najważniejszym:
Jeżeli popełniono przestępstwo na Twoją szkodę to znaczy, że jesteś POKRZYWDZONYM. Pokrzywdzony w procesie karnym ma wiele praw, o których możesz nie wiedzieć. Przygotowałem poradnik dla Ciebie, w którym przedstawię Ci Twoje prawa i obowiązki jako pokrzywdzonego. W kolejnych wpisach opiszę je dokładnie i pokażę jak z nich korzystać. Śledź mojego bloga.
Oto 3 kroki, które jako pokrzywdzony powinieneś zawsze uczynić! Zapamiętaj je!
- Po pierwsze – reaguj! Jeżeli popełniono przestępstwo na Twoją szkodę nie odpuszczaj. Wiele osób nie zna swoich praw albo nie wierzy w ukaranie sprawców. Niektórym się po prostu nie chce i dla świętego spokoju puszczają płazem popełniane na ich szkodę przestępstwa. To tylko zachęca przestępców do dalszych sprzecznych z prawem działań. Skoro jednak czytasz mojego bloga to nie należysz do takich osób. Reaguj!
- Po drugie – idź do adwokata! Z pomocy adwokata korzystają nie tylko oskarżeni! Jako pokrzywdzony masz prawo korzystać z profesjonalnego pełnomocnika na każdym etapie procesu karnego. Zwykła porada prawna nie kosztuje dużo, a dowiesz się na niej co dokładnie masz zrobić i jakie masz prawa. Adwokat oceni Twoją sytuację, argumenty i dowody jakimi dysponujesz oraz szansę wygrania sprawy. Możesz też zlecić adwokatowi kompleksowe prowadzenie postępowania, w którym jesteś pokrzywdzonym. Jeżeli dojdzie do skazania sprawcy zwróci Ci on część poniesionych kosztów, a zatem Twoje rzeczywiste koszty będą niewielkie. Jeżeli nie stać Cię na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, możesz na każdym etapie postępowania wnioskować o przyznanie Ci pełnomocnika z urzędu. Wtedy to Skarb Państwa pokrywa jego wynagrodzenie, a dla Ciebie pomoc ta jest darmowa.
- Po trzecie – znaj swoje prawa i korzystaj z nich! Skoro tu jesteś i czytasz ten wpis to znaczy, że chcesz poznać swoje prawa i chcesz z tych praw korzystać. Słusznie! Jeżeli nie będziesz egzekwował swoich praw nikt nie zrobi tego za Ciebie. Na każdym etapie postępowania mogą zdarzyć się trudności, które w przypadku Twojej biernej postawy wpłyną negatywnie na przebieg procesu. A to Policja umorzy postępowanie, bo nie doszuka się znamion czynu zabronionego, a to Sąd nie przeprowadzi jakiegoś istotnego dowodu… można by długo wymieniać. Znając i egzekwując swoje prawa lub zatrudniając adwokata, który będzie dbał o Twój interes za Ciebie, masz gwarancję, że Twoje prawa będą respektowane.
Zachęcam Cię do dalszej lektury bloga. Znaj swoje prawa!