ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia

Sprawy karne

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć

o postępowaniu w sprawach o przestępstwo i wykroczenie

O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. 71 740 50 00

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Moje pozostałe blogi

Art. 178a k.k. – Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

Artykuł 178a kodeksu karnego zawiera w sobie dwa podstawowe czyny zabronione, dla których elementem wspólnym jest stan nietrzeźwości lub pozostawanie pod wpływem środka odurzającego. Zacznijmy od tej okoliczności.

Stan nietrzeźwości jest okolicznością niebudzącą wątpliwości, mamy z nim do czynienia gdy zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu osiąga konkretne poziomy. Wbrew potocznemu wyobrażeniu, stan nietrzeźwości może być także ustalony bez badania krwi czy składu wydychanego powietrza ! Znane są przypadki kiedy Sąd ustalił stopień nietrzeźwości sprawcy, ustalając ilość wypitego alkoholu na podstawie zeznań świadków.

Trudniejsze do ustalenia jest pozostawanie pod wpływem środków odurzających. Nie sposób skatalogować wszystkich środków odurzających, ani też określić ich działania.

W tym miejscu, dla osób oskarżonych o przestępstwo z art. 178a k.k. ważne jest, iż jest to przestępstwo umyślne. Oznacza to, że sprawca rozpoczynając jazdę musiał mieć świadomość tego, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i z tą świadomością rozpocząć jazdę. Kierujący pojazdem, który miał podstawy przypuszczać, że wypitego alkoholu było zbyt mało aby wywołać stan nietrzeźwości lub, że powinien on zostać już strawiony nie popełnia omawianego przestępstwa.

Omawianym przepisem objęte jest zarówno prowadzenie przez osobę nietrzeźwą pojazdu mechanicznego jak i innego pojazdu. Pojazdem mechanicznym jest pojazd poruszający się dzięki pracy wbudowanego w niego silnika. Pewne wątpliwości dotyczą pojazdów „mieszanych” czyli popularnych motorowerów oraz rowerów z zamontowanym silnikiem spalinowym. Motorowery jako bazujące na pracy silnika uznawane są za pojazdy mechaniczne. Natomiast rower z zamontowanym silnikiem nie będzie pojazdem mechanicznym, jeżeli zachowa wszystkie funkcje roweru, mówiąc prościej jeżeli nadal będzie poruszany głównie siłą mięśni.

Pozostaje udzielić odpowiedzi na pytanie jak rozmieć „prowadzenie pojazdu”. Wbrew pozorom nie jest to proste. Oczywiście nie ma wątpliwości, że jadący samochodem pojazd ten prowadzi. Jednak samo włączenie silnika bez zamiaru włączania się do ruchu nie będzie prowadzeniem pojazdu. Podobnie w sytuacji gdy idąc pieszo prowadzimy obok nas rower czy też motocykl, wówczas pojazdy te poruszane są siłą mięśni a osoba, która taki pojazd prowadzi uczestniczy w ruchu tak jak pieszy.

Ciekawa jest interpretacja kierowania pojazdem holowanym za pomocą liny holowniczej. Pojazd holowany nie porusza się dzięki pracy własnego silnika. Jednak kierowca pojazdu holowanego wykonuje niemal wszystkie czynności jakie związane są z prowadzeniem pojazdu, kontroluje prędkość, operuje kierownicą oraz sygnalizuje manewry innym uczestnikom ruchu. Właśnie dlatego nietrzeźwy kierowca jadący „na holu” także będzie odpowiadał za przestępstwo z art. 178a k.k.

Tytułem uzupełnienia kilka słów o osobach, które nie prowadząc pojazdu mogą w pewien sposób uczestniczyć w omawianym przestępstwie. Przede wszystkim nie będzie odpowiadała karnie osoba która (niezależnie od tego czy sama jest trzeźwa) będzie podróżowała z nietrzeźwym kierowcą jako pasażer. Natomiast osoba, która udostępniła osobie nietrzeźwej pojazd może już odpowiadać jako pomocnik, a w pewnych okolicznościach nawet jako podżegacz !

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o przestępstwie z art. 178a kk?

Zostałeś oskarżony o przestępstwo? Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Tobie kilka rzeczy. Jeżeli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

 

adwokat wrocław

ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl
strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

ZOSTAW NAM SWÓJ NUMER – ODDZWONIMY

  O KANCELARII Zespół Kancelarii “Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
  DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
  DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

  © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

  adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o rozwodzie, alimentach i podziale majątku

  Pobierz E-booka:
  prywatny akt oskarżenia

  W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

  Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.