O mnie

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalistów od spraw o przestępstwa, przestępstwa skarbowe i wykroczenia

więcej …

ZAPRASZAM NA MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O blogu

Moje doświadczenia nauczyły mnie, że dla organów wymiaru sprawiedliwości w postępowaniu karnym nie jesteś osobą.

Jesteś sprawą, numerem i teczką z aktami, którą trzeba jak najszybciej zakończyć.

Ważne, żeby sprawa się zakończyła i żebyś nie składał apelacji. Liczy się statystyka, liczba zakończonych spraw w kwartale czy w półroczu.

Mój blog jest po to, żebyś wiedział jak możesz się przed takim podejściem obronić.

Główne Tematy

Jazda po alkoholu drogą leśną

Jazda po alkoholu drogą leśną

Czy wolno jeździć po alkoholu na drodze leśnej?

Wpisem zatytułowanym „Jazda po alkoholu – gdzie jeździć nie wolno ?” starałem się przedstawić podstawowe informacje dotyczące rozumienia zwrotu „w ruchu lądowym”. Zainspirowany pytaniem czytelnika bloga postanowiłem zgłębić problem jazdy po alkoholu na drodze leśnej.

Zacznijmy od statusu prawnego drogi znajdującej się w lesie. Droga taka może być drogą publiczną, której definicję znajdziemy w art. 1 ustawy o drogach publicznych jak i drogą leśną, którą można zaliczyć do tzw. „dróg wewnętrznych”, jeżeli spełnia ona kryteria określone w art. 4 pkt 2 ustawy o drogach publicznych. Z regulacji ustawy o lasach wynika, że wśród dróg leśnych wyróżniamy drogi oznakowane drogowskazami, dopuszczającymi na nich ruchu pojazdów oraz drogi leśne pozbawione oznakowania dopuszczającego ruch pojazdów na takiej drodze. Jak rozumiem pytanie czytelnika dotyczy takiej właśnie, nieoznakowanej drogi leśnej.

Nad problemem zakresu pojęcia ruchu lądowego wielokrotnie pochylał się Sąd Najwyższy wskazując, że błędem jest wiązanie pojęcia ruchu lądowego jedynie z formalnoprawnym statusem drogi czy miejsca, lecz należy uwzględniać także faktyczną dostępność miejsca i jego rzeczywiste wykorzystywanie do ruchu pojazdów (vide: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 lipca 2015r. sygn. Akt: IV KK 201/15)

Sąd Najwyższy podkreślił, że ruch lądowy odbywać się może także w miejscach innych niż drogi publiczne czy też drogi wewnętrzne, jak np. lotniska czy lasy, są to bowiem miejsca dostępne nie tylko dla indywidualnie oznaczonych podmiotów tj. korzystać z nich mogą wszyscy należący do określonych grup uprawnionych.

W przypadku dróg leśnych, ruch pojazdów co do zasady ograniczony jest jedynie do tych dróg, które oznakowane są drogowskazami dopuszczającymi na nich ruch pojazdów. Z regulacji ustawy o lasach wynika jednak, że ruch pojazdów na nieoznakowanych drogach leśnych dozwolony jest dla określonej kategorii podmiotów uprawnionych, wskazanych w art. 29 ust.3 ustawy o lasach.

Oznacza to, że nawet nieoznakowana droga leśna jako przeznaczona dla ruchu wszystkich pojazdów należących do uprawnionych kategorii może być uznana za miejsce gdzie odbywa się ruch lądowy, jeżeli systematycznie odbywa się na niej ruch pojazdów, (vide: Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 29 stycznia 2016 r. sygn akt: IV KK 324/15).

Jazda po lesie w miejscu innym niż droga publiczna lub oznakowana droga leśna, poza określonymi w ustawie o lasach wyjątkami stanowić może wykroczenie z art. 161 kodeksu wykroczeń niezależnie od stanu trzeźwości kierującego.

O wykroczeniu z art. 161 k.w. więcej w kolejnym wpisie !

Zachęcam Cię do dalszej lektury bloga. Znaj swoje prawa!

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty z zakresu prawa karnego?
Zadwoń do mnie: 695 560 425

Poradzisz sobie na sali sądowej?

Kancelaria Klisz i Wspólnicy - doświadczeni adwokaci z Wrocławia

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
53-505 Wrocław

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

tel. kom. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

e-mail: i.klisz@kancelaria-klisz.pl

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

O KANCELARII Zespół Kancelarii „Klisz i Wspólnicy z Wrocławia” to doświadczeni, energiczni i ambitni prawnicy prowadzący sprawy z zakresu prawa karnego i występujący przed sądami, policją i prokuraturą jako obrońcy i pełnomocnicy pokrzywdzonych. Nasi Klienci polecają nas przede wszystkim za skuteczność, wytrwałość i zaangażowanie w prowadzone sprawy i realizowane zlecenia. Zapoznaj się z opiniami o naszej Kancelarii – Opinie
DLA SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY PODEJRZANYCH W SPRAWACH PRZED POLICJĄ I PROKURATURĄ
  • WYSTĘPUJEMY JAKO OBROŃCY OSKARŻONYCH W POSTĘPOWANIACH SĄDOWYCH
  • REPREZENTUJEMY OSOBY SKAZANE PRZED SĄDEM PENITENCJARNYM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ Z TYTUŁU NIESŁUSZNEGO SKAZANIA, TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA I ZATRZYMANIA
DLA OFIAR PRZESTĘPSTW
  • SKŁADAMY W IMIENIU POKRZYWDZONYCH ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTW
  • REPREZENTUJEMY OSOBY POKRZYWDZONE PRZED ORGANAMI ŚCIGANIA
  • WYSTĘPUJEMY JAKO PEŁNOMOCNICY POKRZYWDZONYCH I OSKARŻYCIELI POSIŁKOWYCH I OSKARŻYCIELI PRYWATNYCH PRZED SĄDEM
  • DOCHODZIMY ODSZKODOWAŃ OD SPRAWCÓW PRZESTĘPSTW

© 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

adwokat iwo klisz | Wszystko co powinieneś wiedzieć o sprawach karnych

Zapraszam na mój Kanał YOUTUBE
Pobierz E-booka:
prywatny akt oskarżenia

W swojej praktyce często spotykam się z przestępstwami, które ścigane są jedynie w trybie prywatno-skargowym. Przestępstwa takie nie są ścigane z urzędu, a jedynie od determinacji pokrzywdzonego zależy czy sprawca zostanie ukarany. Pokrzywdzony działać musi jako oskarżyciel prywatny przyjmując niejako rolę prokuratora. Niniejsza publikacja jest krótkim przewodnikiem po postępowaniu prywatnoskargowym. Dowiesz się z niej kiedy warto wnieść prywatny akt oskarżenia, ile to kosztuje i odnośnie jakich przestępstw jest to możliwe. Opowiemy Ci także jak wygląda przebieg postępowania i czy warto mieć w tym postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika – adwokata.

Wpisz maila, abyśmy mogli udostępnić Ci e-booka.